Ero sivun ”Init-skriptit” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
linkattu termejä |
Lisätty Katso Myös -osio. |
||
| (16 välissä olevaa versiota 11 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
| Rivi 1: | Rivi 1: | ||
Tässä on listattu | Tässä artikkelissa on listattu yleisiä [[init]]illä hallittavia skriptejä. Niiden avulla voidaan käynnistää tai sulkea erilaisia [[taustapalvelu]]ita (engl. ''daemon'') tai suorittaa yksittäisiä toimintoja. Järjestelmästä löytyvät init-skriptit vaihtelevat asennettujen ohjelmien ja jakelun mukaan. | ||
System V -tyylistä initiä ([[sysvinit]]) käyttävissä järjestelmissä init-skriptit löytyvät [[Linuxin hakemistorakenne|hakemistosta]] <tt>/etc/init.d</tt> ja BSD-tyylistä initiä käyttävissä hakemistosta <tt>/etc/rc.d</tt>. | |||
Käynnistettävien init-skriptien hallintaan löytyy useita valikkopohjaisia käyttöliittymiä. Monilla jakeluilla on tähän omia ohjelmiansa. Esimerkiksi [[Fedora]]- ja [[Red Hat]] -pohjaisista järjestelmistä ennen löytyi[[system-config-services]] ([[GUI|graafinen]]) ja [[ntsysv]] ([[TUI|tekstipohjainen]]). Nykyään ne käyttävät [[systemd]]tä [[sysvinit]]in sijaan. [[openSUSE]]ssa käynnistettäviä palveluita voi säätää [[YaST]]in kautta. | |||
[[Komentorivi]]ltä init-skriptejä voi käynnistää ja sulkea lennosta siirtymällä skriptit sisältävään hakemistoon ja käyttämällä komentoja <tt>./skriptinnimi start</tt>, <tt>./skriptinnimi restart</tt> tai <tt>./skriptinnimi stop</tt>. | |||
Sysvinitiä käyttävissä järjestelmissä eri [[ajotaso]]illa käynnistettäviä skriptejä hallitaan <tt>/etc/rc''?''.d</tt>-hakemistoissa olevilla [[symbolinen linkki|symbolisilla linkeillä]]. <tt>S</tt> linkin nimessä tarkoittaa ajotasoon siirtymisen (käynnistyksen) yhteydessä ajamista ja <tt>K</tt> ajotasosta poistumisen yhteydessä ajamista. Näiden jälkeen tuleva numero ilmaisee järjestyksen, jossa skriptit suoritetaan. | |||
Jos päätät ottaa pois jonkin käynnistysskriptin tarpeettomana, kannattaa ehkä poistaa samalla koko ohjelmapaketti, kun se kerta on tarpeeton. Esimerkiksi [[Debian]]-pohjaisissa jakeluissa (kuten [[Ubuntu]]) voi tarkistaa mihin pakettiin tietty tiedosto kuuluu esim. komennolla <tt>dpkg-query -S /etc/init.d/exim4</tt>, tuloksena saadun paketin voi poistaa esimerkiksi komennolla <tt>sudo [[apt-get]] purge exim4-base</tt>, lisätietoja artikkelissa [[ohjelmien asentaminen]]. | |||
== Init-skriptien kanssa työskentely - Pikaohje == | |||
Oletetaan, että käytössä ei ole BSD-tyylinen init, vaan käytetään tavanomaista sysvinit asennusta. | |||
Oletetaan myös, että käytössä ei ole sysvinitin käyttöä helpottavia työkaluja (kuten '''service''' tai esim. '''update-rc.d'''). | |||
Oletetaan myös, että haluttu sysvinit [[ajotaso]] on 3. | |||
Sysvinit noudattaa tapaa, jonka mukaan init-skriptit nimetään tietyllä tavalla. Init-skriptit, jotka käynnistävät taustaprosessin nimetään esimerkiksi ''S42foobar''. Siinä "S" tarkoittaa käynnistä (eli "start"), "42" merkitsee järjestystä jossa ko. init-skripti suoritetaan ja lopuksi "foobar" on esimerkki taustapalvelun nimestä. Init-skriptit, jotka pysäyttävät taustapalvelun nimetään muutoin samalla tavalla, mutta ensimmäinen kirjain ei ole "S", vaan se on on "K", joka tulee englanninkielen sanasta "kill". | |||
Alla olevassa taulukossa käytetään [[ufw|ufw:ta]] esimerkkinä. | |||
{| class="wikitable" | |||
|+ Sysvinitin, Systemd:n ja OpenRC:n vastaavuudet | |||
|- | |||
! Sysvinit komento !! Systemd komento !! OpenRC komento | |||
|- | |||
| /etc/init.d/ufw start || systemctl start ufw.service || rc-service ufw start | |||
|- | |||
| /etc/init.d/ufw stop || systemctl stop ufw.service || rc-service ufw stop | |||
|- | |||
| ln -siv /etc/init.d/ufw /etc/rc3.d/S42ufw <br> ln -siv /etc/init.d/ufw /etc/rc0.d/K42ufw || systemctl enable ufw.service || rc-update add ufw default | |||
|- | |||
| rm -iv /etc/rc3.d/S42ufw || systemctl disable ufw.service || rc-update del ufw default | |||
|} | |||
Huom! Viimeisessä esimerkissä olisimme voineet myös poistaa UFW:n lopettavan init-skriptin ajotasosta ''0'', mutta ennen kuin sen voi poistaa, tulee olla varma että mikään muu ajotaso ei käynnistä ufw:n taustapalvelua (muutoin tulisi ongelmia). | |||
Jos haluaa käyttää sysvinitiä, on suositeltavaa käyttää jotakin edellä mainituista työkaluista, koska ne merkittävästi helpottavat sen käyttämistä ja sysvinit on silloin lähes yhtä helppokäyttöinen kuin Systemd. | |||
==Yleisiä init-skriptejä== | |||
Huomioi, että init-skriptit vaihtelevat todella paljon riippuen käytettävästä init-järjestelmästä, asennetuista ohjelmista ja jakelusta. | |||
Tämä lista on ensisijaisesti hakuteos siitä, mitä tietynniminen järjestelmästäsi löytyvä skripti todennäköisesti tekee. Mikään ei takaa, että yksikään tässä luetelluista skripteistä löytyy Linux-asennuksestasi. Skripti voi myös olla eri niminen, toimia eri lailla tai sen toiminnallisuus voi olla toteutettu jotenkin muuten kuin init-skriptinä. Järjestelmästäsi voi myös löytyä runsaasti init-skriptejä, joita ei tässä ole lueteltu. | |||
{| | {| | ||
| '''Nimi''' || '''Mitä tekee''' || '''Tarvitsenko ominaisuutta?''' | | '''Nimi''' || '''Mitä tekee''' || '''Tarvitsenko ominaisuutta?''' | ||
|- | |||
| [[acct]] || The GNU Accounting utilities for process and login accounting || | |||
|- | |- | ||
| acpid || Käynnistää [[ACPI]]-palvelun. || Tarvitaan, mikäli kone tukee [[ACPI]]a. | | acpid || Käynnistää [[ACPI]]-palvelun. || Tarvitaan, mikäli kone tukee [[ACPI]]a. | ||
|- | |- | ||
| acpi-support || || | | acpi-support || ACPI-toimintoja || | ||
|- | |- | ||
| alsa || Käynnistää [[ | | alsa, alsa-utils || Käynnistää [[ALSA]]-äänipalvelimen ''tai'' palauttaa äänenvoimakkuuden uudelleenkäynnistystä edeltäneeseen tilaan || Tarvitaan, mikäli koneessa on äänikortti. | ||
|- | |- | ||
| anacron || Ajaa [[cron]]-tehtäviä jotka on merkitty suoritettavaksi, kun koneesta on virta pois päältä. | | anacron || Ajaa [[cron]]-tehtäviä jotka on merkitty suoritettavaksi, kun koneesta on virta pois päältä. | ||
|- | |- | ||
| apache2 || Käynnistää [[Apache]] | | apache tai apache2 || Käynnistää [[Apache httpd]] -palvelimen. || Tarvitaan, mikäli tarvitset paikallisen web-palvelimen. Myös nimellä httpd. | ||
|- | |||
| apparmor || Käynnistää [[AppArmor]]in, jolla voidaan rajoittaa ohjelmien pääsyä eri toimintoihin ([[wikipedia:AppArmor|artikkeli Wikipediassa]]). || | |||
|- | |||
| apport || Kerää tietoja kaatuneista ohjelmista. || | |||
|- | |||
| apmd ||Käynnistää [[Advanced Power Management]] -järjestelmän. || Tarvitaan vanhempien kannettavien tietokoneiden virransäästö-ominaisuuksiin. | |||
|- | |||
| atd || Palvelu joka ajaa komentoja, jotka ajastettu käyttäen [[at]]-komentoa. || | |||
|- | |||
| atieventsd || ATI-näytönohjaimen ajuritukea || | |||
|- | |||
| auditd || Turvallisuuteen liittyvien toimintojen lokipalvelu. Jollei päällä, lähetetään viestit [[syslog]]ille. || | |||
|- | |||
| [[autofs]] || [[Tiedostojärjestelmä|Tiedostojärjestelmien]] automaattista liittämistä tarjoava palvelu || Luultavasti et tarvitse. | |||
|- | |||
| avahi-daemon || [[Avahi]]-verkkopalvelu esimerkiksi tulostimien automaattiseen havaitsemiseen ([[wikipedia:Avahi_(software)|artikkeli Wikipediassa]]) || Luultavasti et tarvitse. | |||
|- | |||
| avgd || [[AVG]]-[[virustorjunta]]ohjelma || | |||
|- | |||
|backuppc || [[BackupPC]]-[[varmuuskopiointi]]ohjelma || | |||
|- | |||
| bind tai bind9 || [[BIND]]-[[DNS]]-palvelin ([[wikipedia:BIND|artikkeli Wikipediassa]]), myös nimellä named || | |||
|- | |||
| binfmt-support || Mahdollistaa Windows-ohjelmien ajon ilman erillistä [[Wine]]-komennon antamista. Linkittää Windows-binäärit [[ydin|ytimen]] tasolla Wineen. || | |||
|- | |||
| [[bluetooth]] || Lyhyelle etäisyydelle tarkoitettu langaton tiedonsiirtomenetelmä. Käynnistää bluetoothin tarvitsemia palveluita. || | |||
|- | |- | ||
| | | bootchart || [[bootchart]]-ohjelma. Tekee kaaviota käynnistyksen etenemisestä. || | ||
|- | |- | ||
| | | bootlogd || Tietokoneen käynnistysviestien kirjaaminen || Tarvitaan, mikäli haluat tarkastella käynnistysviestejä. Ei sama kuin [[syslog]]. | ||
|- | |- | ||
| | | bootclean || || | ||
|- | |- | ||
| | | brltty || Tekstitilaan tuki näkövammaisten braille-kirjoitukseen käyttäen apulaitetta || | ||
|- | |- | ||
| | | [[ConsoleKit]] tai consolekit || Palvelu käyttäjien ja istuntojen hallintaan. || Älä poista käytöstä, jollet tiedä mitä teet. | ||
|- | |- | ||
| | | console-setup || Säätää tekstipohjaisiin [[virtuaalikonsoli|virtuaalikonsoleihin]] saman näppäinasettelun kuin mitä [[X]] käyttää || | ||
|- | |- | ||
| [[ | | cpuspeed || Säätää suorittimen virransäästöä, vrt powernowd || | ||
|- | |||
| [[cron]] tai crond || Käynnistää [[cron]]-ajastuspalvelun. || | |||
|- | |||
| cryptdisks || Salattujen levyjen hallintaa || | |||
|- | |||
| cryptdisks-early || Salattujen levyjen hallintaa || | |||
|- | |||
| cups tai cupsys || [[CUPS]]-tulostusjärjestelmä || Tarvitaan, mikäli haluat tulostaa. | |||
|- | |||
| cups-config-daemon || [[CUPS]]in asetustenhallinta || Tarvitaan, mikäli haluat tulostaa. | |||
|- | |||
| [[dbus]] tai dbus-1 || Ohjelmien välinen kommunikointi, myös nimellä messagebus || Älä koske. | |||
|- | |||
| ddclient || Päivittää dynaamisen ip-osoitteen DynDNS.org:issa ja vastaavissa palveluissa || | |||
|- | |||
| dhcp || Automaattinen verkkoasetusten haku [[DHCP]]-palvelimelta || Älä koske, mikäli oletuksena päällä. Ei myöskään tarvita, mikäli verkkolaitteelle on määritelty manuaaliset asetukset | |||
|- | |||
| dhcp-server tai dhcp3-server || DHCP-palvelin || Jakaa verkkoasetustietoja | |||
|- | |||
| diskdump || || Älä käynnistä. | |||
|- | |- | ||
| dns-clean || Pppconfig dns cleanup || Tarvitaan mikäli käytössä on modeemi tai ppp-yhteys. | | dns-clean || Pppconfig dns cleanup || Tarvitaan mikäli käytössä on modeemi tai ppp-yhteys. | ||
|- | |- | ||
| | | evms || Evms-kiintolevynhallintaohjelma || | ||
|- | |||
| fam || "File Alteration Monitor" || Tarkkailee tiedostoja ja hakemistoja muutosten varalta | |||
|- | |- | ||
| [[festival]] || Puhesyntetisaattori || | | [[festival]] || Puhesyntetisaattori || | ||
| Rivi 36: | Rivi 126: | ||
| [[fetchmail]] || Sähköpostin välityspalvelu || Tarvitaan, jos käytössä on sähköpostipalvelin. | | [[fetchmail]] || Sähköpostin välityspalvelu || Tarvitaan, jos käytössä on sähköpostipalvelin. | ||
|- | |- | ||
| [[gdm]] || Gnome display manager || Tarvitaan, jos käytössä on | | [[firestarter]] || Graafinen palomuuriasetustyökalu. || | ||
|- | |||
| firewall || Ajaa määritellyn [[iptables]]-skriptin. Myös nimellä iptables. || Pidä päällä, mikäli käytät jakelusi oletustyökaluja palomuurin asettamiseen | |||
|- | |||
| fglrx || ATI-näytönohjainten ajuri || | |||
|- | |||
| firstboot || Ensimmäisen käynnistyksen asetuskysely mm [[Fedora]]ssa ja [[RHEL]]:issä. || Ajetaan vain kerran, voi poistaa käytöstä. | |||
|- | |||
| fuse || Lataa [[FUSE]]-toiminnot || | |||
|- | |||
| [[gdm]] || Gnome display manager || Tarvitaan, jos käytössä on Gnome-työpöytä. | |||
|- | |||
| gpm || [[GPM]], hiiren ja hiiripohjaisen leikepöydän käyttö tekstitilassa || | |||
|- | |- | ||
| | | gpsd || [[GPS]]-palvelu || Tarvitaan, jos halutaan käyttää globaalia paikannusjärjestelmää | ||
|- | |- | ||
| hdparm || | | hal tai haldaemon || "Hardware access layer" eli [[HAL]] || Tarvitaan, mikäli haluat (varsinkin graafisessa ympäristössä) päästä helposti käsiksi eri laitteisiin. | ||
|- | |||
| halt || Sammuttaa tietokoneen || | |||
|- | |||
| [[hdparm]] || Ajaa ennalta määriteltyjä hdparm-komentoja. || | |||
|- | |||
| hidd || Sama kuin bluetooth. || | |||
|- | |||
| hotkey-setup || Kannettavien tietokoneiden automaattinen pikanäppäimien tunnistus || | |||
|- | |- | ||
| hotplug || Laitteiston automaattinen tunnistus liitettäessä || Tarvitaan, mikäli haluat, että usb-tikut ja muut laitteet toimivat "lennosta" | | hotplug || Laitteiston automaattinen tunnistus liitettäessä || Tarvitaan, mikäli haluat, että usb-tikut ja muut laitteet toimivat "lennosta" | ||
|- | |||
| hplip || Tuki HP:n tulostimille || | |||
|- | |- | ||
| ifupdown || Verkkolaitteiden hallintaa || | | ifupdown || Verkkolaitteiden hallintaa || | ||
| Rivi 48: | Rivi 160: | ||
| ifupdown-clean || Verkkolaitteiden hallintaa || | | ifupdown-clean || Verkkolaitteiden hallintaa || | ||
|- | |- | ||
| inetd || | | inetd || Palvelinohjelmien verkkoyhteyksien hallintaa ([[wikipedia:inetd|artikkeli Wikipediassa]]) || | ||
|- | |||
| iptables, ip4tables ja ip6tables || Ajaa määritellyn [[iptables]]-skriptin. Myös nimellä firewall. || Pidä päällä, mikäli käytät jakelusi oletustyökaluja palomuurin asettamiseen. ip6tables-palvelu on turha, mikäli [[IPv6]] on kytketty pois päältä (varmistu, että näin todella on). | |||
|- | |- | ||
| irda-utils || Infrapuna palvelu|| Tarvitaan, jos tietokoneessa on infrapunaportti tai -kaukosäädin | | irda-utils || Infrapuna palvelu|| Tarvitaan, jos tietokoneessa on infrapunaportti tai -kaukosäädin | ||
|- | |- | ||
| klogd || [[ | | irqbalance || Jakaa keskeytyksiä eri suoritinten välillä. || Tasaa kuormitusta, mikäli järjestelmässä on monta suoritinta. | ||
|- | |||
| kde-guidance || [[KDE]]:n asetusapuri || | |||
|- | |||
| kdm || KDE Display Manager || Tarvitaan, jos käytössä on KDE-työpöytä. | |||
|- | |||
| keyboard-setup || "Näppäimistö juttuja" || | |||
|- | |||
| killprocs || Sulkee ohjelmat sammuttamisen yhteydessä || | |||
|- | |||
| klogd || [[Ydin|ytimen]] viestien tallennus || | |||
|- | |||
| [[kudzu]] || Tutkii ja asettaa uusia laitteita käynnistyksessä || Saattaa olla tarpeellinen vanhemmissa [[Fedora]]- ja [[Red Hat]] -versioissa. | |||
|- | |- | ||
| libdevmapper1.00 || || | | libdevmapper1.00 || || | ||
|- | |- | ||
| | | laptop-mode || Kannettavien tietokoneiden virransäästöä | ||
|- | |- | ||
| | | lirc || [[LIRC]], infrapunalaitteiden hallinta|| Tarvitaan, jos tietokoneessa on infrapunaportti tai -kaukosäädin | ||
|- | |- | ||
| | | linux-restricted-modules(-common) || Suljettujen laiteajureiden hallinta || Älä poista käytöstä, jollet tiedä mitä teet | ||
|- | |- | ||
| | | lisa || Verkkoympäristön tapainen palvelu. || Älä käynnistä, jollet tiedä tarvitsevasi. | ||
|- | |- | ||
| | | lm_sensors tai lmsensor || Tutkii emolevyn sensorien tilaa. || Luultavasti hyödyllinen. | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[loopback]] || koneen sisäinen verkkoliityntä, lo || | ||
|- | |- | ||
| | | lpd || [[lpd]]-tulostusjärjestelmä || Käynnistä, jos tiedät erikseen tarvitsevasi | ||
|- | |- | ||
| | | lvm|| [[LVM|Loogisten taltioiden hallinta]] || | ||
|- | |- | ||
| [[ | | makedev || Luo staattisen [[dev-tiedostojärjestelmä]]n || Älä koske, jollet tiedä mitä teet. | ||
|- | |- | ||
| | | [[messagebus]] || Ohjelmien välinen kommunikointi ([[dbus]]), myös nimellä dbus tai dbus-1 || Älä koske. | ||
|- | |- | ||
| | | [[mdadm]] tai mdmonitor || Ohjelmistopohjainen [[RAID]] || | ||
|- | |- | ||
| | | microcode_ctl || Suorittimen mikrokoodin asettaminen || | ||
|- | |- | ||
| | | module-init-tools || Työkaluja ytimen [[moduuli]]enhallintaan || | ||
|- | |- | ||
| | | mouseemu || || | ||
|- | |- | ||
| | | mountoverflowtmp || || | ||
|- | |- | ||
| | | modutils || Ytimen moduulien hallintaa || | ||
|- | |- | ||
| | | mountvirtfs || Liittää kaikki ytimen virtuaalitiedostojärjestelmät || | ||
|- | |- | ||
| | | [[mpd]] || "Music Player Daemon"-musiikkisoitin || | ||
|- | |- | ||
| | | mysql tai mysqld || Käynnistää [[MySQL]]-tietokantapalvelimen || | ||
|- | |- | ||
| single || || | | named || [[DNS]]-palvelin ([[BIND]]), myös nimellä bind tai bind9 ([[wikipedia:BIND|artikkeli Wikipediassa]]) || | ||
|- | |||
| nasd || Network Transparent Audio Server || | |||
|- | |||
| netdump || Lähettää kaatumistapauksessa kaikki lokit ja järjestelmän tilatiedot määritetylle verkkopalvelimelle. || Älä ota käyttöön jollet tiedä tarvitsevasi. | |||
|- | |||
| netfs || Tuki verkkotiedostojärjestelmille ([[Samba]], [[NFS]], [[NCP]]). || | |||
|- | |||
| network tai networking || Verkon käynnistys || | |||
|- | |||
| [[NetworkManager]] || Verkkolaitteiden hallinta || Älä koske, jollet tiedä mitä teet. | |||
|- | |||
| NetworkManagerDispatcher || Ajaa skriptejä, kun NetworkManagerin hallitseman laitteen tila muuttuu. || Tarpeellinen, mikäli NetworkManager on käytössä | |||
|- | |||
| netapplet || Verkonvalvonta || | |||
|- | |||
| netplugd | Tarkkailee verkkokortteja ja suorittaa halutun skriptin niiden tilan vaihtuessa. || | |||
|- | |||
| nfs tai nfs-common || [[NFS]]-verkkopalvelu || | |||
|- | |||
| nfslock || Tiedostojen lukituspalvelu NFS:lle || | |||
|- | |||
| ntpdate || [[ntpd]], päivittää kellonajan ja päiväyksen verkosta || | |||
|- | |||
| nvidia, nvidia-glx tai nvidia-kernel|| Nvidia-näytönohjainten ajuri || | |||
|- | |||
| openvpn || [[OpenVPN]], [[VPN]]-ohjelmisto. || | |||
|- | |||
| pcmcia tai pcmciautils || Kannettavien tietokoneiden [[CardBus]]- eli PCMCIA-laajennuskorttien tuki || | |||
|- | |||
| policykit || [[PolicyKit]], käyttöoikeuksien toimintokohtainen hallinta || Älä poista käytöstä, mikäli oletuksena päällä | |||
|- | |||
| [[portmap]] || [[NFS]]:n käyttämä palvelu || | |||
|- | |||
| postfix || [[Postfix]]-sähköpostipalvelin || Sähköpostipalvelin | |||
|- | |||
| powernowd || Säätää suorittimen kellotaajuutta, vrt cpuspeed || Kannettavien tietokoneiden virransäästöön | |||
|- | |||
| pppd tai ppp || Käynnistää [[PPP]]-palvelimen || | |||
|- | |||
| pppd-dns || kun ppp-yhteys katkaistaan, palauttaa tämä [[resolv.conf]]:n takaisin aikaisempaan tilaan. || | |||
|- | |||
| [[preload]] || Lataa ohjelmien tietoja ennakolta muistiin, mikä nopeuttaa niiden käynnistystä. || | |||
|- | |||
| procps || [[proc-tiedostojärjestelmä]]n luonti || | |||
|- | |||
| psacct || Prosessoriaktiviteettien tarkkailuun || Et luultavimmin tarvitse tätä. | |||
|- | |||
| [[pulseaudio]] || Äänipalvelin || | |||
|- | |||
| rc || Käynnistää/sammuttaa tarvittavat skriptit, kun ajotaso muuttuu || | |||
|- | |||
| rcS || Käynnistää /etc/rcS.d/-skriptit numerojärjestyksessä || Et halua poistaa tätä käytöstä, järjestelmä ei enää käynnisty. | |||
|- | |||
| rdisc || Löytää reitittimet lähiverkossa || Löytyy ne muutenkin, joten älä käynnistä | |||
|- | |||
| readahead || Nopeuttaa ohjelmien käynnistystä. || Lukee käynnistystiedostot etukäteen nopeuttaen käynnistysaikaa | |||
|- | |||
| readahead_early || Nopeuttaa ohjelmien käynnistystä. || Lukee käynnistystiedostot etukäteen nopeuttaen käynnistysaikaa | |||
|- | |||
| readahead-desktop || Nopeuttaa työpöytäohjelmien lataamista. || | |||
|- | |||
| reboot || Käynnistää koneen uudelleen || | |||
|- | |||
| restorecond || Tutkii uusien tiedostojen luomista [[SELinux]]ia varten. || | |||
|- | |||
| rmnologin || || Älä koske. | |||
|- | |||
| rpcbind, rpcgssd, rpcidmapd, rpcsvcgssd ja rpc.statd || [[NFSv4]]-palveluita || | |||
|- | |||
| rsync || Automatisoi [[rsync]]-komentojen suorittamisen || | |||
|- | |||
| [[samba]] || Samba-palvelin || Windows-verkkojaot | |||
|- | |||
| saslauthd || Simple Authentication and Security Layer Authentication Daemon, Autentikointi yhteyspohjaisiin protokolliin || Et luultavasti tarvitse. | |||
|- | |||
| schroot || [[chroot]]-tilan alustus || | |||
|- | |||
| screen-cleanup || || | |||
|- | |||
| [[sendmail]] || [[Sähköposti]]palvelin. || | |||
|- | |||
| sendsigs || || Älä koske, jos oletuksena päällä | |||
|- | |||
| single || Käynnistää järjestelmän yhden käyttäjän tilassa || Älä koske, jolle tiedä mitä teet | |||
|- | |- | ||
| skeleton || || | | skeleton || || | ||
|- | |- | ||
| ssh || Käynnistää [[OpenSSH]]-palvelimen || | | smartd || Tarkkailee levyjä ([[wikipedia:Self-Monitoring,_Analysis,_and_Reporting Technology|SMART]]). || Jätä päälle. | ||
|- | |||
| [[smolt]] || Lähettää koneen tietoja etäpalvelimelle tilastotarkoituksiin. || | |||
|- | |||
| spamassassin || [[SpamAssassin]] sähköpostisuodin || | |||
|- | |||
| [[squid]] || Proxy-palvelin | |||
|- | |||
| sshd tai ssh || Käynnistää [[OpenSSH]]-palvelimen || | |||
|- | |||
| stop-bootchart || Pysäyttää [[bootchart]]-ohjelman || | |||
|- | |||
| stop-bootlogd || Pysäyttää käynnistyksen lokin kirjaamisen. || | |||
|- | |||
| sudo || [[Sudo]]n käyttäjätietojen hallinta || Älä koske, mikäli oletuksena päällä | |||
|- | |||
| syslog, syslogd tai sysklogd || Järjestelmän lokipalvelin. || | |||
|- | |- | ||
| | | [[syslog-ng]] || Järjestelmän lokipalvelin, uudelleenkirjoitettu versio || | ||
|- | |- | ||
| | | [[udev]] || Lataa laiteajureita, tekee [[dev-tiedostojärjestelmä]]n ym || Älä koske, jollet tiedä mitä teet. | ||
|- | |- | ||
| | | udev-finish || || | ||
|- | |- | ||
| | | udev-mtab || || Älä koske. | ||
|- | |- | ||
| | | [[ufw]] || [[Komentorivi]]pohjainen [[palomuuri]]asetustyökalu. Suorittaa määritellyn palomuuriskriptin. || | ||
|- | |- | ||
| urandom || || | | umountfs || Tiedostojärjestelmien [[umount|irrottaminen]] || | ||
|- | |||
| umountroot || [[Juuriosio]]n irrottaminen || | |||
|- | |||
| [[usplash]] || Näyttää käynnistyksen etenemisen graafisesti || | |||
|- | |||
| urandom || Satunnaisluvun siemenen ylläpitäminen || Älä koske. | |||
|- | |||
| vmware || [[VMware]]-virtualisointi || | |||
|- | |- | ||
| vbesave || || | | vbesave || || | ||
|- | |- | ||
| | | vboxdrv || [[Virtualbox]]-virtualisointi|| | ||
|- | |||
| virtualbox-ose || [[Virtualbox]]-virtualisointi|| | |||
|- | |||
| vncserver || [[RealVNC]]-[[VNC]]-palvelin || | |||
|- | |||
| wpa-ifupdown || || | |||
|- | |||
| [[wpa_supplicant]] || [[WLAN]]-korttien [[WPA]]-salaus. || Poista käytöstä, mikäli WPA-salaus on toteutettu ajurin sisällä (harvinaista). | |||
|- | |- | ||
| [[winbind]] || [[Samba|Samban]] osa, joka mahdollistaa käyttäjätunnusten ja salasanojen synkronoinnin || | |||
|- | |||
| [[webmin]] || Selainpohjainen järjestelmän asetustyökalu || | |||
|- | |||
| xinetd || Palvelinohjelmien verkkoyhteyksien hallintaa ([[wikipedia:xinetd|artikkeli Wikipediassa]]) || | |||
|- | |||
| xfs || Fonttipalvelin vanhemmissa [[X]]-versioissa. || Jätä käyttöön. | |||
|- | |||
| xorg-common tai x11-common || [[X Window System]]in automaattinen käynnistys || | |||
|- | |||
| yum || Suorittaa automaattisia [[yum]]-päivityksiä. || Käynnistä, mikäli uskot ettei jakelusi päivitysten mukana tule yllätyksiä. | |||
|- | |||
| yum-updatesd || Hakee tietoja saatavilla olevista yum-päivityksistä. || Välttämätön paneelin päivityskuvakkeen toiminnalle. | |||
|- | |||
| wacom tai xserver-xorg-input-wacom || [[Wacom]]-piirtopöydät || | |||
|} | |} | ||
== Katso myös == | |||
* [[systemd]] | |||
* [[OpenRC]] | |||
* [[Runit]] | |||
* [[BSD-init]] | |||
* [[sysvinit]] | |||
[[Luokka:Järjestelmä]] | |||