Ero sivun ”Chattr” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
ei muokkausyhteenvetoa
(lsattr mainitaan tekstissä) |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
(3 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä) | |||
Rivi 4: | Rivi 4: | ||
==Käyttö== | ==Käyttö== | ||
===Syntaksi=== | ===Syntaksi=== | ||
chattr [ -RVf ] [ -v versio ] [ attribuutti ] | chattr [ -RVf ] [ -v versio ] [ attribuutti ] tiedostot | ||
===Asetukset=== | ===Asetukset=== | ||
{| cellspacing="10" | |||
| <tt>-R</tt> | |||
| Muutetaan rekursiivisesti tiedostojen ja hakemistojen attribuutteja | |||
|- | |||
| <tt>-V</tt> | |||
| Tulostetaan enemmän tietoa ohjelman toiminnasta, sekä ohjelman versionumero | |||
|- | |||
| <tt>-f</tt> | |||
| Ei tulosteta useimpia virheviestejä | |||
|- | |||
| <tt>-v</tt> | |||
| Asetetaan tiedoston versionumero | |||
|} | |||
===Yleisimpiä tiedostoattribuutteja=== | ===Yleisimpiä tiedostoattribuutteja=== | ||
{| cellspacing="10" | |||
| <tt>a</tt> | |||
| Tiedostoon voidaan vain lisätä tietoa, olemassaolevan tiedon poistaminen ei ole mahdollista, ei myöskään tiedoston poistaminen tai uudelleennimeäminen (vain pääkäyttäjän asetettavissa) | |||
|- | |||
| <tt>c</tt> | |||
| Tiedoston sisältö pakataan automaattisesti (ei tukea ext2- ja ext3-tiedostojärjestelmissä) | |||
|- | |||
| <tt>d</tt> | |||
| Tiedostosta ei tehdä varmuuskopiota [[dump]]-ohjelmalla | |||
|- | |||
| <tt>i</tt> | |||
| Tiedostoa ei voi poistaa, uudelleennimetä tai sen sisältöä muokata (vain pääkäyttäjän asetettavissa) | |||
|- | |||
| <tt>j</tt> | |||
| Tiedostoon sovelletaan [[ext3]]- tai [[ext4]]-tiedostojärjestelmien journalointiominaisuutta, mikäli se muuten olisi poiskytkettynä (vain pääkäyttäjän asetettavissa) | |||
|- | |||
| <tt>s</tt> | |||
| Kun tiedosto poistetaan, kirjoitetaan sen sijaintikohdat täyteen nollaa (ei tukea ext2- ja ext3-tiedostojärjestelmissä) | |||
|- | |||
| <tt>t</tt> | |||
| Tiedostoon ei sovelleta [[wikipedia:Block suballocation|tail merging]] -ominaisuutta (ext2 ja ext3 eivät tue tail mergingiä) | |||
|- | |||
| <tt>u</tt> | |||
| Kun tiedosto poistetaan, tallennetaan sen sisältö palautusta (undelete) varten (ei tukea ext2- ja ext3-tiedostojärjestelmissä) | |||
|- | |||
| <tt>A</tt> | |||
| Tiedoston [[atime]]-merkintää ei muuteta | |||
|- | |||
| <tt>D</tt> | |||
| Hakemiston muutokset kirjoitetaan suoraan levylle (vrt. [[sync]]-komento ja [[mount]]in parametri ''dirsync'') | |||
|- | |||
| <tt>S</tt> | |||
| Sama kuin D, mutta tavallisille tiedostoille | |||
|- | |||
| <tt>T</tt> | |||
| Kertoo tiedostojärjestelmälle, että hakemiston sisältämiä tiedostoja tulisi kohdella kuten [[juuri|juurihakemiston]] sisältämiä tiedostoja, kun tiedostojärjestelmä sijoittelee tiedostoja massamuistiin (asetettavissa vain hakemistoille) | |||
|} | |||
===Esimerkkejä=== | ===Esimerkkejä=== |