Ero sivun ”Versionhallintapalvelut” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
ei muokkausyhteenvetoa
p (korjaus) |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
(17 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä) | |||
Rivi 6: | Rivi 6: | ||
|- | |- | ||
! Nimi | ! Nimi | ||
! | ! Julkiset koodivarastot | ||
! Yksityiset (piilotetut) koodivarastot | |||
! Tukee kaksivaiheista vahvistusta | |||
! Pyörii [[vapaa]]lla<br>palvelinohjelmistolla | ! Pyörii [[vapaa]]lla<br>palvelinohjelmistolla | ||
! Sisältää mainoksia | ! Sisältää mainoksia | ||
! Muuta | ! Muuta | ||
|- | |- | ||
| [https://bitbucket.org/ Bitbucket] | | [https://bitbucket.org/ Bitbucket] | ||
| {{kyllä}} | |||
| {{kyllä|Ilmaisia korkeintaan 5 henkilön tiimeille}} | |||
| {{kyllä}} | | {{kyllä}} | ||
| {{ei}} | | {{ei}} | ||
| {{kyllä|ei}} | | {{kyllä|ei}} | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| [[GitHub]] | | [[GitHub]] | ||
| {{kyllä}} | |||
| {{ei|Maksullinen}} | |||
| {{kyllä}} | | {{kyllä}} | ||
| {{ei}} | | {{ei}} | ||
| {{kyllä|ei}} | | {{kyllä|ei}} | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| [https:// | | [https://gitlab.com/ GitLab] | ||
| {{kyllä}} | |||
| {{kyllä}} | | {{kyllä}} | ||
| {{ei|Ei suoraan, vain kolmannen osapuolen kirjautumisen kautta}} | |||
| {{kyllä}} | | {{kyllä}} | ||
| {{kyllä|ei}} | | {{kyllä|ei}} | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| [https://savannah.gnu.org/ GNU Savannah] | | [https://savannah.gnu.org/ GNU Savannah] | ||
| {{kyllä}} | | {{kyllä}} | ||
| | |||
| {{ei}} | |||
| {{kyllä}} | | {{kyllä}} | ||
| {{kyllä|ei}} | | {{kyllä|ei}} | ||
| [[Free Software Foundation]]in<br>ylläpitämä | | [[Free Software Foundation]]in<br>ylläpitämä | ||
|- | |- | ||
| [ | | [[Launchpad]] | ||
| {{kyllä}} | | {{kyllä}} | ||
| | | | ||
| {{kyllä}} | | {{kyllä}} | ||
| {{kyllä}} | | {{kyllä}} | ||
| {{kyllä|ei}} | | {{kyllä|ei}} | ||
| [[Canonical]]in ylläpitämä | | [[Canonical]]in ylläpitämä | ||
|- | |- | ||
| [[SourceForge]] | | [[SourceForge]] | ||
| {{kyllä}} | | {{kyllä}} | ||
| | |||
| {{ei}} | |||
| {{kyllä}} | | {{kyllä}} | ||
| {{ei|kyllä}} | | {{ei|kyllä}} | ||
| | | | ||
|} | |} | ||
===Tuetut versionhallintajärjestelmät=== | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Nimi | |||
! [[GNU arch|arch]] | |||
! [[bzr]] | |||
! [[cvs]] | |||
! [[git]] | |||
! [[Mercurial]] | |||
! [[svn]] | |||
! [[wikipedia:en:Team Foundation Server|TFS]] | |||
|- | |||
| Bitbucket | |||
| {{ei}} | |||
| {{ei}} | |||
| {{ei}} | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{ei}} | |||
| {{ei}} | |||
|- | |||
| GitHub | |||
| {{ei}} | |||
| {{ei}} | |||
| {{ei}} | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{ei}} | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{ei}} | |||
|- | |||
| GitLab | |||
| {{ei}} | |||
| {{ei}} | |||
| {{ei}} | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{ei}} | |||
| {{ei}} | |||
| {{ei}} | |||
|- | |||
| GNU Savannah | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{ei}} | |||
|- | |||
| Launchpad | |||
| {{ei}} | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{ei}} | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{ei}} | |||
| {{ei}} | |||
| {{ei}} | |||
|- | |||
| SourceForge | |||
| {{ei}} | |||
| {{ei}} | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{ei}} | |||
|} | |||
===Ominaisuudet=== | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Nimi | |||
! Bugiseuranta | |||
! Wiki | |||
! Postituslistat | |||
|- | |||
| Bitbucket | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{ei}} | |||
|- | |||
| GitHub | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{ei}} | |||
|- | |||
| GitLab | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{ei}} | |||
|- | |||
| GNU Savannah | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{ei}} | |||
| {{kyllä}} | |||
|- | |||
| LaunchPad | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{ei}} | |||
| {{kyllä}} | |||
|- | |||
| SourceForge | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{kyllä}} | |||
|} | |||
==Lopetettuja== | |||
* [https://code.google.com Google Code] oli Googlen ylläpitämä versionhallintapalvelu. | |||
* [https://www.codeplex.com/ CodePlex] oli Microsoftin ylläpitämä versionhallintapalvelu, joka päätettiin lopettaa Microsoftin siirryttyä GitHubin käyttäjäksi.[https://blogs.msdn.microsoft.com/bharry/2017/03/31/shutting-down-codeplex/] | |||
[[Luokka:Verkkopalvelut]] | [[Luokka:Verkkopalvelut]] |