Ero sivun ”Fedora Linux” versioiden välillä

Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Kotisivun linkki päivitetty
EgoLuser (keskustelu | muokkaukset)
Päivitetty versionumerot ja kerrottu Fedora Atomicista.
 
(Yhtä välissä olevaa versiota toisen käyttäjän tekemänä ei näytetä)
Rivi 7: Rivi 7:
| elinkaari        = 13kk
| elinkaari        = 13kk
| julkaisusykli    = 6kk
| julkaisusykli    = 6kk
| viimeisin versio  = [https://fedoramagazine.org/announcing-fedora-35 35]
| viimeisin versio  = [https://fedoramagazine.org/announcing-fedora-linux-41/ 41]
| päivämäärä        = 2. marraskuuta 2021
| päivämäärä        = 29. lokakuuta 2024
| pakettienhallinta = [[RPM]] ([[DNF]]), [[Flatpak]] graafinen työkalu [[GNOME Ohjelmistot]]
| pakettienhallinta = [[RPM]] ([[DNF]]), [[Flatpak]] — graafinen työkalu [[GNOME Ohjelmistot]]
| tila              = toiminnassa
| tila              = toiminnassa
| arkkitehtuurit    = ARM, [[x86_64]], AArch64, MIPS-64el, MIPS-el, PowerPC64le, RISC-V, s390x
| arkkitehtuurit    = ARM, [[x86_64]], AArch64, MIPS-64el, MIPS-el, PowerPC64le, RISC-V, s390x
Rivi 90: Rivi 90:
==Spinnit==
==Spinnit==
Fedora 7:sta alkaen Fedora on tarjonnut käyttäjilleen työkalut spineiksi (''eng respin'') kutsuttujen valmiiksi mukautettujen asennus- ja live-levyjen luomiseksi. Fedora-projektin peilipalvelimet eivät tyypillisesti jakele spinejä, mutta [[Bittorrent]] -latauksia niihin tarjoaa [https://spins.fedoraproject.org/ spins.fedoraproject.org]-sivu, joka avattiin Fedora 8:n julkaisun yhteydessä. Ensimmäisiä tarjottuja spinejä ovat kolme [[Live-DVD]]:tä, joista yksi keskittyy vapaisiin peleihin, yksi ohjelmistokehittäjien tarvitsemiin ohjelmiin ja yksi elektroniikka-alan ohjelmiin. Helmikuusta 2008 lähtien tarjolla on ollut myös [[Xfce]]-pohjainen asennusmedia.
Fedora 7:sta alkaen Fedora on tarjonnut käyttäjilleen työkalut spineiksi (''eng respin'') kutsuttujen valmiiksi mukautettujen asennus- ja live-levyjen luomiseksi. Fedora-projektin peilipalvelimet eivät tyypillisesti jakele spinejä, mutta [[Bittorrent]] -latauksia niihin tarjoaa [https://spins.fedoraproject.org/ spins.fedoraproject.org]-sivu, joka avattiin Fedora 8:n julkaisun yhteydessä. Ensimmäisiä tarjottuja spinejä ovat kolme [[Live-DVD]]:tä, joista yksi keskittyy vapaisiin peleihin, yksi ohjelmistokehittäjien tarvitsemiin ohjelmiin ja yksi elektroniikka-alan ohjelmiin. Helmikuusta 2008 lähtien tarjolla on ollut myös [[Xfce]]-pohjainen asennusmedia.
===Fedora Atomic Desktop===
Fedora Atomic Desktop on [[Flatpak]]ista tutulla ostree-teknologialla toteutettu ns. "muuttumaton" (eng. ''immutable'') versio Fedorasta.
Ajatuksena on, että oletuksena käyttöjärjestelmän binaareja ei voi muutta, mutta käyttäjän datan ja asetusten muuttaminen tapahtuu kuin normaalisti Fedorassa ja muissa [[jakelu]]issa.
Saavuttaakseen tämän, Fedora Atomic Desktop käyttää rpm-ostree- ja [[Flatpak]]-[[Paketinhallintajärjestelmä|paketinhallintajärjestelmiä]].
Toinen hyöty tästä on se, että päivityksen jälkeen voi palata aiempaan versioon (eng. ''roll back'') helposti, koska jokainen paketinhallinnan toiminto suoritetaan atomisesti.
Tällä hetkellä (huhtikuu 2025) Fedora Atomic Desktopista on neljä eri versiota:
* Fedora Silverblue, joka käyttää [[Gnome]]-työpöytäympäristöä
* Fedora Kinoite, joka käyttää [[KDE]]-työpöytäympäristöä
* Fedora Budgie Atomic, joka käyttää [[Budgie]]-työpöytäympäristöä
* Fedora Sway Atomic, joka käyttää [[Sway]]-[[Wayland]]-ikkunointiohjelmaa.


==Julkaisut==
==Julkaisut==
Rivi 96: Rivi 108:
! Julkaisupäivä
! Julkaisupäivä
! Tukiaika
! Tukiaika
|-
| Fedora Linux 38
| {{tuleva|18. huhtikuuta 2023}}
| {{tuleva|14. toukokuuta 2024}}
|-
| Fedora Linux 37
| {{kyllä|15. marraskuuta 2022}}
| {{kyllä|14. marraskuuta 2023}}
|-
|-
| Fedora Linux 36
| Fedora Linux 36
| {{tuleva|19. huhtikuuta 2022}}
| {{ehkä|10. toukokuuta 2022}}
| {{tuleva|24. toukokuuta 2023}}
| {{ehkä|16. toukokuuta 2023}}
|-
|-
| Fedora Linux 35
| Fedora Linux 35
| 2. marraskuuta 2021
| {{ehkä|2. marraskuuta 2021}}
| {{kyllä|tuettu 7. joulukuuta 2022}}
| {{ehkä|tuettu 13. joulukuuta 2022}}
|-
| Fedora Linux 34
| 27. huhtikuuta 2021
| {{ehkä|tuettu 17. toukokuuta 2022}}
|-
|}
|}
{{Selite}}
{| class="wikitable mw-collapsible mw-collapsed"
{| class="wikitable mw-collapsible mw-collapsed"
! colspan="3" | Vanhemmat julkaisut
! colspan="3" | Vanhemmat julkaisut
Rivi 116: Rivi 130:
! Julkaisu
! Julkaisu
! Julkaisupäivä
! Julkaisupäivä
|-
| Fedora Linux 34
| {{ei|27. huhtikuuta 2021}}
| {{ei|tuettu 7. kesäkuuta 2022}}
|-
|-
| Fedora Linux 33
| Fedora Linux 33
| 27. lokakuuta 2020
| {{ei|27. lokakuuta 2020}}
| {{ei|30. marraskuuta 2021}}
|}
|}
{{Selite}}


==Suomenkieliset yhteisöt==
==Suomenkieliset yhteisöt==