Ero sivun ”Ytimen käynnistysparametrit” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
p
nomodeset
Pb (keskustelu | muokkaukset) p (Luokka:Ydin) |
Pb (keskustelu | muokkaukset) p (nomodeset) |
||
(Yhtä välissä olevaa versiota toisen käyttäjän tekemänä ei näytetä) | |||
Rivi 27: | Rivi 27: | ||
|- | |- | ||
| <tt>nolapic</tt> || Poistaa käytöstä isännän APICn. | | <tt>nolapic</tt> || Poistaa käytöstä isännän APICn. | ||
|- | |||
| <tt>nomodeset</tt> || Poistaa [[KMS]]:n käytöstä. | |||
|- | |- | ||
| <tt>apm=off</tt> TAI <tt>noapm</tt> || Poistaa käytöstä virranhallinnan. | | <tt>apm=off</tt> TAI <tt>noapm</tt> || Poistaa käytöstä virranhallinnan. | ||
|- | |- | ||
| <tt>init=</tt> || Määrittelee käynnistettävän [[init]]in (tai sen tilalle vapaavalintaisen muun ohjelman) | | <tt>init=</tt> || Määrittelee käynnistettävän [[init]]in (tai sen tilalle vapaavalintaisen muun ohjelman, tyypillisesti /bin/[[sh]]) | ||
|- | |- | ||
| <tt>irqpoll</tt> || Muuttaa tapaa, miten ydin hoitaa [[keskeytys]]-kutsuja. Voi auttaa joissain tapauksissa. | | <tt>irqpoll</tt> || Muuttaa tapaa, miten ydin hoitaa [[keskeytys]]-kutsuja. Voi auttaa joissain tapauksissa. |