Ero sivun ”Ytimen käynnistysparametrit” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
p
nomodeset
Pb (keskustelu | muokkaukset) p (siirsi sivun ”Käynnistysparametrit” uudelle nimelle ”Ytimen käynnistysparametrit”) |
Pb (keskustelu | muokkaukset) p (nomodeset) |
||
(7 välissä olevaa versiota 4 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
[[Ydin|Ytimelle]] voidaan antaa käynnistyksen yhteydessä erilaisia parametrejä sen toimintojen muuttamiseen. | [[Ydin|Ytimelle]] voidaan antaa käynnistyksen yhteydessä erilaisia parametrejä sen toimintojen muuttamiseen. | ||
Parametrit voidaan Linux-järjestelmässä kirjoittaa [[asetustiedosto]]on <tt>/boot/grub/menu.lst</tt> ([[GRUB]]-[[käynnistyslatain]]) tai <tt>/etc/lilo.conf</tt> ([[LILO]]-käynnistyslatain). Ne voidaan myös antaa erikseen käynnistyksen yhteydessä. Tarkempia ohjeita tähän löytyy GRUBin osalta artikkelista [[GRUB]]. | |||
{| | {| | ||
| '''PARAMETRI''' || '''SELITYS''' | | '''PARAMETRI''' || '''SELITYS''' | ||
|- | |- | ||
| vga=xxx | | <tt>vga=xxx</tt> || Säätää [[framebuffer]]in grafiikkatilan VESA-moodiin xxx | ||
|- | |- | ||
| acpi=off TAI noacpi || Poistaa [[ACPI]]-järjestelmän kokonaan päältä. Auttaa useasti järjestelmiin jotka käynnistyvät uudelleen kesken ytimen latauksen tai jossa | | <tt>acpi=off</tt> TAI <tt>noacpi</tt> || Poistaa [[ACPI]]-järjestelmän kokonaan päältä. Auttaa useasti järjestelmiin jotka käynnistyvät uudelleen kesken ytimen latauksen tai jossa järjestelmä jumiutuu kokonaan käynnistyksessä. | ||
|- | |- | ||
| acpi=force || Aktivoi ennen vuotta 2000 olevissa järjestelmissä [[ACPI]]n. | | <tt>acpi=force</tt> || Aktivoi ennen vuotta 2000 olevissa järjestelmissä [[ACPI]]n. | ||
|- | |- | ||
| pci=noacpi TAI acpi=noirq || Poistaa käytöstä PCI irq-reitityksen. | | <tt>pci=noacpi</tt> TAI <tt>acpi=noirq</tt> || Poistaa käytöstä PCI irq-reitityksen. | ||
|- | |- | ||
| pci=acpi || Aktivoi PCI irq-reitityksen. | | <tt>pci=acpi</tt> || Aktivoi PCI irq-reitityksen. | ||
|- | |- | ||
| acpi_irq_balance || Sallii ACPI:n käyttää PIC-keskeytyksiä minimoiden IRQ:n käyttöä. | | <tt>acpi_irq_balance</tt> || Sallii ACPI:n käyttää PIC-keskeytyksiä minimoiden IRQ:n käyttöä. | ||
|- | |- | ||
| acpi_irq_nobalance || Estää edellämainitun. | | <tt>acpi_irq_nobalance</tt> || Estää edellämainitun. | ||
|- | |- | ||
| acpi=oldboot || Poistaa ACPIn lähes kokonaan käytöstä, vain käynnistyksessä vaadittavat komponentit säilytetään. | | <tt>acpi=oldboot</tt> || Poistaa ACPIn lähes kokonaan käytöstä, vain käynnistyksessä vaadittavat komponentit säilytetään. | ||
|- | |||
| <tt>acpi=ht</tt> || Poistaa ACPIn lähes kokonaan, Hyper Threading jätetään päälle. | |||
|- | |||
| <tt>noapic</tt> || Poistaa käytöstä APICn (Advanced Programmable Interrupt Controller). | |||
|- | |||
| <tt>nolapic</tt> || Poistaa käytöstä isännän APICn. | |||
|- | |||
| <tt>nomodeset</tt> || Poistaa [[KMS]]:n käytöstä. | |||
|- | |||
| <tt>apm=off</tt> TAI <tt>noapm</tt> || Poistaa käytöstä virranhallinnan. | |||
|- | |- | ||
| | | <tt>init=</tt> || Määrittelee käynnistettävän [[init]]in (tai sen tilalle vapaavalintaisen muun ohjelman, tyypillisesti /bin/[[sh]]) | ||
|- | |- | ||
| | | <tt>irqpoll</tt> || Muuttaa tapaa, miten ydin hoitaa [[keskeytys]]-kutsuja. Voi auttaa joissain tapauksissa. | ||
|- | |- | ||
| | | <tt>quiet</tt> || Vähentää ytimen käynnistyksessä näytölle tulostamien viestien määrää. | ||
|- | |- | ||
| | | <tt>root=</tt> || Määrittelee käytettävän [[juuriosio]]n [[laitetiedosto]]n. | ||
|- | |- | ||
| | | <tt>single</tt> || Käynnistää järjestelmän yhden käyttäjän tilaan. | ||
|} | |} | ||
==Aiheesta muualla== | |||
*[http://www.kernel.org/doc/Documentation/kernel-parameters.txt Tarkempi lista kernel.orgissa] | |||
[[Luokka: | [[Luokka:Ydin]] |