Ero sivun ”Util-linux” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
→Työkalut
(2 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä) | |||
Rivi 36: | Rivi 36: | ||
| [[fdisk]] | | [[fdisk]] | ||
| levyjen osiointityökalu | | levyjen osiointityökalu | ||
|- | |||
| [[findfs]] | |||
| tiedostojärjestelmän etsiminen nimen tai UUID:n perusteella | |||
|- | |- | ||
| [[findmnt]] | | [[findmnt]] | ||
Rivi 51: | Rivi 54: | ||
| [[kill]] | | [[kill]] | ||
| signaalien lähettäminen prosesseille | | signaalien lähettäminen prosesseille | ||
|- | |||
| [[last]] | |||
| listaa käyttäjien viimeaikaiset kirjautumistiedot | |||
|- | |- | ||
| [[look]] | | [[look]] | ||
Rivi 75: | Rivi 81: | ||
| [[namei]] | | [[namei]] | ||
| polun listaus juuresta parametrina annettuun päätepisteeseen | | polun listaus juuresta parametrina annettuun päätepisteeseen | ||
|- | |||
| [[rename]] | |||
| tiedostojen uudelleennimeäminen | |||
|- | |- | ||
| [[renice]] | | [[renice]] |