Muokataan sivua SuomiKnoppix
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Kumoaminen voidaan suorittaa. Varmista alla olevasta vertailusta, että haluat saada aikaan tämän lopputuloksen, ja sen jälkeen julkaise alla näkyvät muutokset.
Nykyinen versio | Oma tekstisi | ||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
'''SuomiKnoppix''' on Tapani Räikkösen tekemä versio tunnetusta [[Knoppix]]-[[ | {| style="float: right; margin: 0 0 0.5em 0.5em; clear: both;" class="toc" | ||
| style="text-align: center;" | '''[[Linux|Linuxin jakeluversiot]]''' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[CD-levyltä ladattavat Linuxin jakeluversiot|Linuxit CD-levyltä]]'' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[Debian|Debianiin perustuvat]]'' | |||
|- | |||
|'''[[Kanotix|Kanotix]]''' | |||
|- | |||
|'''[[Knoppix|Knoppixiin perustuvat]]''' | |||
|- | |||
| -[[Damn Small Linux]] | |||
|- | |||
| -[[Helix]] | |||
|- | |||
| -[[Knoppix]] | |||
|- | |||
| -[[SuomiKnoppix]] | |||
|- | |||
| -[[Xfld]] | |||
|- | |||
|'''[[MEPIS|MEPIS]]''' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[Gentoo|Gentoohon perustuva]]t'' | |||
|- | |||
|'''[[Kororaa|Kororaa]]''' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[Red Hat|Red Hatiin perustuvat]]'' | |||
|- | |||
|'''[[Mandriva|Mandrivaan perustuvat]]''' | |||
|- | |||
| -[[Mandriva Move|Mandrive Move]]''' | |||
|- | |||
| -[[PCLinuxOS|PCLinuxOS]]''' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[SuSE|SuSE:een perustuvat]]'' | |||
|- | |||
|'''[[SuSE Live Eval|SuSE Live Eval]]''' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[Ubuntu|Ubuntuun perustuvat]]'' | |||
|- | |||
|'''[[Ubuntu Live-CD|Ubuntu Live-CD]]''' | |||
|- | |||
|}<noinclude> | |||
</noinclude>SuomiKnoppix on Tapani Räikkösen tekemä versio tunnetusta [[Knoppix]]-[[jakelut|jakelupaketista]]. SuomiKnoppixissa on ohjelmista suomen- ja pääosin myös ruotsinkieliset versiot sekä oletuksena toimivat paikallisasetukset (mm. näppäinasettelu) Suomeen. Työpöytäympäristönä on [[KDE]] ja jakelu mahtuu yhdelle CD-levylle. | |||
SuomiKnoppixin kehitysversion voi ladata nykyisin peilipalvelimelta [http://www.tonnikala.net Tonnikalasta] osoitteella http://os.tonnikala.org/suomiknoppix/ | SuomiKnoppixin kehitysversion voi ladata nykyisin peilipalvelimelta [http://www.tonnikala.net Tonnikalasta] osoitteella http://os.tonnikala.org/suomiknoppix/. | ||
== Historiaa == | == Historiaa == | ||
SuomiKnoppix syntyi [http://linux.ilmainen.net/ Windowsista Linuxiin ABC:n] kirjoittajan Tapani Räikkösen projektina jatkona kuolleelle NordicKnoppixille | SuomiKnoppix syntyi [http://linux.ilmainen.net/ Windowsista Linuxiin ABC:n] kirjoittajan Tapani Räikkösen projektina jatkona kuolleelle NordicKnoppixille. | ||
SuomiKnoppixia jaettiin | SuomiKnoppixia jaettiin alunperin ftp.funet.fi-palvelussa, mutta koska Suomen uusi tekijänoikeuslaki [http://www.effi.org/tekijanoikeus/laki/tekijanoikeus-faq.html#LEVITTAMINEN saattaa kieltää] DVD-elokuvien katseluun vaadittavan [[CSS_(suojaus)|libdvdcss]]-kirjaston levittämisen, SuomiKnoppixin jakelu lopetettiin palvelimen ylläpitäjien pelätessä mahdollisia oikeustoimia, sillä alkuperäisen SuomiKnoppixin mukana tuli kyseinen kirjasto. Myöhemmin Räikkönen julkaisi SuomiKnoppixista uuden version, jossa ei ole mukana kyseistä kirjastoa. | ||
CSS-kirjaston juridista tilannetta voi seurata sivulta [[CSS (suojaus)]]. | CSS-kirjaston juridista tilannetta voi seurata sivulta [[CSS (suojaus)]]. | ||
[[Luokka:Jakelut]] | [[Luokka:Jakelut]] |