Rekisteröitymätön käyttäjä
Ero sivun ”Emacs” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
→Poistaminen ja palauttaminen: Pyrin hyödyntämään Control- ja Meta-alkuisten komentojen analogisuuksia. Komentojen lista on sama, joka löytyy Emacsin omasta tutoriaalista.
(→Tiedostot: Poistin muutaman turhan sekoittavan komennon; lisäksi C-x C-f kuvaus on lähempänä sen toimintaa) |
(→Poistaminen ja palauttaminen: Pyrin hyödyntämään Control- ja Meta-alkuisten komentojen analogisuuksia. Komentojen lista on sama, joka löytyy Emacsin omasta tutoriaalista.) |
||
Rivi 50: | Rivi 50: | ||
|Kumoa edellinen muokkaus | |Kumoa edellinen muokkaus | ||
|- | |- | ||
|'''askelpalautin''' | |||
|Poista edellinen merkki | |||
|'''M-askelpalautin''' | |||
|Leikkaa edeltävä sana | |||
|- | |||
|'''C-d''' | |||
|Poista seuraava merkki | |||
|'''M-d''' | |'''M-d''' | ||
|Poista seuraava sana | |Poista seuraava sana | ||
Rivi 55: | Rivi 62: | ||
|'''C-k''' | |'''C-k''' | ||
|Leikkaa rivin loppu | |Leikkaa rivin loppu | ||
|'''M-k''' | |||
|Leikkaa lauseen loppu | |||
|- | |- | ||
|'''C-w''' | |'''C-w''' | ||
|Leikkaa merkitty alue | |Leikkaa merkitty alue | ||
|'''M-w''' | |||
|Kopioi merkitty alue | |||
|- | |- | ||
|'''C-y''' | |'''C-y''' | ||
|Liitä | |Liitä | ||
|'''M-y''' | |'''M-y''' | ||
|Korvaa edellinen liitos vanhemmalla leikkauksella | |Korvaa edellinen liitos vanhemmalla leikkauksella |