Muokataan sivua CD-levyltä ladattavat Linuxin jakeluversiot
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Kumoaminen voidaan suorittaa. Varmista alla olevasta vertailusta, että haluat saada aikaan tämän lopputuloksen, ja sen jälkeen julkaise alla näkyvät muutokset.
Nykyinen versio | Oma tekstisi | ||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
# | {| style="float: right; margin: 0 0 0.5em 0.5em; clear: both;" class="toc" | ||
| style="text-align: center;" | '''[[Linux|Linuxin jakeluversiot]]''' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[CD-levyltä ladattavat Linuxin jakeluversiot|Linuxit CD-levyltä]]'' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[Debian|Debianiin perustuvat]]'' | |||
|- | |||
|'''[[Kanotix|Kanotix]]''' | |||
|- | |||
|'''[[Knoppix|Knoppixiin perustuvat]]''' | |||
|- | |||
| -[[Damn Small Linux]] | |||
|- | |||
| -[[Helix]] | |||
|- | |||
| -[[Knoppix]] | |||
|- | |||
| -[[SuomiKnoppix]] | |||
|- | |||
| -[[Xfld]] | |||
|- | |||
|'''[[MEPIS|MEPIS]]''' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[Gentoo|Gentoohon perustuva]]t'' | |||
|- | |||
|'''[[Kororaa|Kororaa]]''' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[Red Hat|Red Hatiin perustuvat]]'' | |||
|- | |||
|'''[[Mandriva|Mandrivaan perustuvat]]''' | |||
|- | |||
| -[[Mandriva Move|Mandrive Move]]''' | |||
|- | |||
| -[[PCLinuxOS|PCLinuxOS]]''' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[SuSE|SuSE:een perustuvat]]'' | |||
|- | |||
|'''[[SuSE Live Eval|SuSE Live Eval]]''' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[Ubuntu|Ubuntuun perustuvat]]'' | |||
|- | |||
|'''[[Ubuntu Live-CD|Ubuntu Live-CD]]''' | |||
|- | |||
|}<noinclude> | |||
</noinclude> | |||
'''CD-levyltä ladattava Linuxin jakeluversiot''' ovat Linux-käyttöjärjestelmiä, jotka voi ottaa käyttöön siten, että tietokonetta käynnistettäessä laitetaan compact disc-levyasemaan Linuxin sisältävä levy ja muutetaan tietokoneen käyttöjärjestelmän latausasetukset (usein Windowsissa F8 tai DEL/F10) siten, että kone yrittää ladata käyttöjärjestelmän kovalevyn asemesta ensiksi compact disc -levyltä. Näin tietokone lataa tavanomaisen käyttöjärjestelmästä asemesta compact disc-levyllä olevan. | |||
Compact disc-levyjä, joilta voi ladata Linuxin, kutsutaan Live-CD:ksi. Alunperin Live-CD:t liittyivät vain pieniin Linuxin jakeluversioihin, mutta myöhemmin myös suuret Linuxin jakeluversiot ottivat yhdeksi vaihtoehdoksi Live-CD:t, koska niiden avulla on helppo tutustua Linuxiin ilman että ryhtyy uudelleen osioimaan tietokoneen kovalevyä ja lataa Linuxin vaihtoehtoiseksi käyttöjärjetelmäksi esimerkiksi Windowsin rinnalle. | |||
Osa jakeluista on itsenäisiä, toisin sanoen ne on kehitetty jostain Linuxin suurimmista jakeluista, kuten esimerkiksi Debianista tai suurimpien jakelun pohjalta tehdyistä laajoista jakeluista, kuten [[Ubuntu]]. | |||
Osa jakeluista puolestaan on suurimpien jakeluiden compact discille kokeiltavaksi tehtyjä. | |||
[[luokka:Linuxin jakeluversiot]] |