Ero sivun ”GNU build system” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
pEi muokkausyhteenvetoa |
p Libtool |
||
| Rivi 47: | Rivi 47: | ||
|- | |- | ||
| [[make]] || Ei ole osa Autotools-pakettia, mutta on välttämätön rakennustyökalu. || Suorittaa varsinaisen käännösprosessin käyttämällä Automaken luomia sääntöjä. | | [[make]] || Ei ole osa Autotools-pakettia, mutta on välttämätön rakennustyökalu. || Suorittaa varsinaisen käännösprosessin käyttämällä Automaken luomia sääntöjä. | ||
|- | |||
| [[Libtool]] || Skripti, joka helpottaa siirrettävien kirjastojen (jaettujen/dynaamisten kirjastojen) luomista eri järjestelmissä. || SSiirrettävien kirjastojen luominen (käsittelee eroja DLL:ien ja SO-tiedostojen välillä eri alustoilla). | |||
|} | |} | ||