Ero sivun ”Util-linux” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Ak: Uusi sivu: {{Ohjelma | nimi=util-linux | kuva= | kuvateksti= | lisenssi=GPLv2 | käyttöliittymä=teksti | kotisivu=[https://git.kernel.org/cgit/utils/util-linux/util-linux.git git.kernel... |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| Rivi 29: | Rivi 29: | ||
| [[lsblk]] | | [[lsblk]] | ||
| lohkolaitteiden listaus | | lohkolaitteiden listaus | ||
|- | |||
| [[more]] | |||
| pitkien tulosteiden tarkastelu ja vierittäminen | |||
|- | |- | ||
| [[namei]] | | [[namei]] | ||
Versio 27. joulukuuta 2016 kello 22.39
| util-linux | |
|---|---|
| Käyttöliittymä | teksti |
| Lisenssi | GPLv2 |
| Kotisivu | git.kernel.org/cgit/utils/util-linux/util-linux.git |
util-linux on kokoelma työkaluja Linuxille.
Asennus
util-linux löytyy useimpien jakeluiden paketinhallinnasta nimellä util-linux. Lisätietoja ohjelmien asentamisesta löytyy artikkelista Ohjelmien asentaminen.
Työkalut
| Työkalu | Kuvaus |
|---|---|
| cal | tekstipohjainen kalenteri |
| findmnt | liitettyjen tiedostojärjestelmien listaus |
| look | merkkijonojen listaus tiedostosta |
| lsblk | lohkolaitteiden listaus |
| more | pitkien tulosteiden tarkastelu ja vierittäminen |
| namei | polun listaus juuresta parametrina annettuun päätepisteeseen |
Aiheesta muualla
- karelzak.blogspot.com - Kehittäjän util-linuxia käsittelevä blogi
- github.com/karelzak/util-linux - vararepositorio