Ero sivun ”Ytimen käynnistysparametrit” versioiden välillä

Siirry navigaatioon Siirry hakuun
LP (keskustelu | muokkaukset)
init=/bin/sh
Pb (keskustelu | muokkaukset)
p nomodeset
Rivi 27: Rivi 27:
|-
|-
| <tt>nolapic</tt> || Poistaa käytöstä isännän APICn.
| <tt>nolapic</tt> || Poistaa käytöstä isännän APICn.
|-
| <tt>nomodeset</tt> || Poistaa [[KMS]]:n käytöstä.
|-
|-
| <tt>apm=off</tt> TAI <tt>noapm</tt> || Poistaa käytöstä virranhallinnan.
| <tt>apm=off</tt> TAI <tt>noapm</tt> || Poistaa käytöstä virranhallinnan.