Ero sivun ”Init-skriptit” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
lisätty materiaalia lisää |
Rhk (keskustelu | muokkaukset) ziljoona uutta lisätty |
||
| Rivi 10: | Rivi 10: | ||
| acpi-support || ||Tarvitaan, kannettavissa tietokoneissa, joissa on pikanäppäimiä. | | acpi-support || ||Tarvitaan, kannettavissa tietokoneissa, joissa on pikanäppäimiä. | ||
|- | |- | ||
| alsa || Käynnistää [[ALSA]]-äänipalvelimen. || Tarvitaan, mikäli koneessa on äänikortti. | | alsa, alsa-utils || Käynnistää [[ALSA]]-äänipalvelimen. || Tarvitaan, mikäli koneessa on äänikortti. | ||
|- | |- | ||
| anacron || Ajaa [[cron]]-tehtäviä jotka on merkitty suoritettavaksi, kun koneesta on virta pois päältä. | | anacron || Ajaa [[cron]]-tehtäviä jotka on merkitty suoritettavaksi, kun koneesta on virta pois päältä. | ||
| Rivi 29: | Rivi 29: | ||
|- | |- | ||
| avgd || AVG virustorjunta || | | avgd || AVG virustorjunta || | ||
|- | |||
| bind9 || Palvelin välittämään internet-osoitteita (DNS) koneeseen liitetyille laitteille || Tarvitset, jos sinulla on esim. kannettava tietokone kiinni pöytäkoneessa | |||
|- | |- | ||
| binfmt-support || Winen palvelu joka lisää tuen windowsin binaari-tiedostoille || | | binfmt-support || Winen palvelu joka lisää tuen windowsin binaari-tiedostoille || | ||
| Rivi 38: | Rivi 40: | ||
| bootclean || '''tarvitsee kuvauksen''' || | | bootclean || '''tarvitsee kuvauksen''' || | ||
|- | |- | ||
| brltty || Tekstitilaan tuki näkövammaisten braille-kirjoitukseen käyttäen apulaitetta || | | brltty || Tekstitilaan tuki näkövammaisten braille-kirjoitukseen käyttäen apulaitetta || Yleensä ei tarvita. | ||
|- | |||
| console-setup || || | |||
|- | |- | ||
| [[cron]] || Käynnistää ajastus-palvelun. || | | [[cron]] || Käynnistää ajastus-palvelun. || | ||
|- | |||
| cryptdisks || || | |||
|- | |||
| cryptdisks-early || || | |||
|- | |- | ||
| cupsys || Unixien tulostus-järjestelmä || Tarvitaan, mikäli haluat tulostaa. | | cupsys || Unixien tulostus-järjestelmä || Tarvitaan, mikäli haluat tulostaa. | ||
| Rivi 77: | Rivi 85: | ||
|- | |- | ||
| [[hdparm]] || Kiintolevyn tuunaus || | | [[hdparm]] || Kiintolevyn tuunaus || | ||
|- | |||
| hotkey-setup || || | |||
|- | |- | ||
| hotplug || Laitteiston automaattinen tunnistus liitettäessä || Tarvitaan, mikäli haluat, että usb-tikut ja muut laitteet toimivat "lennosta" | | hotplug || Laitteiston automaattinen tunnistus liitettäessä || Tarvitaan, mikäli haluat, että usb-tikut ja muut laitteet toimivat "lennosta" | ||
| Rivi 87: | Rivi 97: | ||
|- | |- | ||
| irda-utils || Infrapuna palvelu|| Tarvitaan, jos tietokoneessa on infrapunaportti tai -kaukosäädin | | irda-utils || Infrapuna palvelu|| Tarvitaan, jos tietokoneessa on infrapunaportti tai -kaukosäädin | ||
|- | |||
| kde-guidance || || | |||
|- | |- | ||
| kdm || KDE Display Manager || Tarvitaan, jos käytössä on KDE-työpöytä. | | kdm || KDE Display Manager || Tarvitaan, jos käytössä on KDE-työpöytä. | ||
|- | |- | ||
| | | keyboard-setup || || | ||
|- | |- | ||
| killprocs || Sulkee ohjelmat sammuttamisen yhteydessä || | | killprocs || Sulkee ohjelmat sammuttamisen yhteydessä || | ||
|- | |||
| klogd || [[Ydin|ytimen]] viestien tallennus || | |||
|- | |- | ||
| libdevmapper1.00 || || | | libdevmapper1.00 || || | ||
| Rivi 100: | Rivi 114: | ||
| lirc || Infrapuna palvelu|| Tarvitaan, jos tietokoneessa on infrapunaportti tai -kaukosäädin | | lirc || Infrapuna palvelu|| Tarvitaan, jos tietokoneessa on infrapunaportti tai -kaukosäädin | ||
|- | |- | ||
| linux-restricted-modules || Ubuntun suljettujen laiteajureiden-järjstelmä || Älä poista, tai lisälaitteet lakkaavat toimimasta | | linux-restricted-modules(-common) || Ubuntun suljettujen laiteajureiden-järjstelmä || Älä poista, tai lisälaitteet lakkaavat toimimasta | ||
|- | |- | ||
| loopback || || | | loopback || || | ||
| Rivi 113: | Rivi 127: | ||
|- | |- | ||
| module-init-tools || Työkaluja ytimen moduulihallintaan || | | module-init-tools || Työkaluja ytimen moduulihallintaan || | ||
|- | |||
| mountoverflowtmp || || | |||
|- | |- | ||
| modutils || Ytimen moduulihallintaa || | | modutils || Ytimen moduulihallintaa || | ||
| Rivi 132: | Rivi 148: | ||
| nvidia-glx tai nvidia-kernel|| Nvidia-näytönohjainten ajuri || | | nvidia-glx tai nvidia-kernel|| Nvidia-näytönohjainten ajuri || | ||
|- | |- | ||
| | | pcmciautils || Kannettavien tietokoneiden [[PCMCIA]]-tuki || Tarvitaan kannettavissa tietokoneissa. | ||
|- | |- | ||
| policykit || Ubuntun käyttäjähallinta || | | policykit || Ubuntun käyttäjähallinta || | ||
| Rivi 141: | Rivi 157: | ||
|- | |- | ||
| ppp || Käynnistää [[PPP]]-palvelimen || Modeemi-käyttäjille | | ppp || Käynnistää [[PPP]]-palvelimen || Modeemi-käyttäjille | ||
|- | |||
| pppd-dns || || | |||
|- | |- | ||
| procps || [[/proc]]-tiedostojärjestelmä || | | procps || [[/proc]]-tiedostojärjestelmä || | ||
| Rivi 151: | Rivi 169: | ||
|- | |- | ||
| readahead || Nopeuttaa [[Ubuntu]]-pohjaisissa jakeluissa käynnistystä || Lukee käynnistystiedostot etukäteen nopeuttaen käynnistysaikaa | | readahead || Nopeuttaa [[Ubuntu]]-pohjaisissa jakeluissa käynnistystä || Lukee käynnistystiedostot etukäteen nopeuttaen käynnistysaikaa | ||
|- | |||
| readahead-desktop || || | |||
|- | |- | ||
| reboot || käynnistää koneen uudelleen || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | | reboot || käynnistää koneen uudelleen || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | ||
| Rivi 161: | Rivi 181: | ||
|- | |- | ||
| schroot || chroot-tilan alustus || | | schroot || chroot-tilan alustus || | ||
|- | |||
| screen-cleanup || || | |||
|- | |- | ||
| sendsigs || || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | | sendsigs || || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | ||
| Rivi 171: | Rivi 193: | ||
|- | |- | ||
| ssh || Käynnistää [[OpenSSH]]-palvelimen || Tarvitaan, jos halutaan tekstitilassa etäyhteys koneeseen | | ssh || Käynnistää [[OpenSSH]]-palvelimen || Tarvitaan, jos halutaan tekstitilassa etäyhteys koneeseen | ||
|- | |||
| stop-bootchart || || | |||
|- | |- | ||
| stop-bootlogd || || | | stop-bootlogd || || | ||
| Rivi 181: | Rivi 205: | ||
|- | |- | ||
| [[udev]] || Tekee /dev/ järjestelmän || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | | [[udev]] || Tekee /dev/ järjestelmän || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | ||
|- | |||
| udev-finish || || | |||
|- | |- | ||
| udev-mtab || || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | | udev-mtab || || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | ||
|- | |- | ||
| ufw || Ucomplicated Firewall, eli helppo palomuuri || | | ufw || Ucomplicated Firewall, eli helppo palomuuri || | ||
|- | |||
| umountfs || || | |||
|- | |||
| umountroot || || | |||
|- | |- | ||
| usplash || Näyttää käynnistyksen etenemisen graafisesti || | | usplash || Näyttää käynnistyksen etenemisen graafisesti || | ||
| Rivi 193: | Rivi 223: | ||
|- | |- | ||
| vbesave || || | | vbesave || || | ||
|- | |||
| vboxdrv || [[Virtualbox]]-virtualisointi|| | |||
|- | |||
| virtualbox-ose || [[Virtualbox]]-virtualisointi|| | |||
|- | |||
| wpa-ifupdown || || | |||
|- | |- | ||
| [[winbind]] || [[Samba|Samban]] osa, joka mahdollistaa käyttäjätunnusten ja salasanojen synkronoinnin || | | [[winbind]] || [[Samba|Samban]] osa, joka mahdollistaa käyttäjätunnusten ja salasanojen synkronoinnin || | ||
| Rivi 198: | Rivi 234: | ||
| [[webmin]] || Hallitse linux-järjestelmää selaimella || | | [[webmin]] || Hallitse linux-järjestelmää selaimella || | ||
|- | |- | ||
| xorg-common || [[X]]-työpöytäjärjestelmä || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' jos poistat tämän, ei graafinen työpöytä enää toimi. | | xorg-common tai x11-common || [[X]]-työpöytäjärjestelmä || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' jos poistat tämän, ei graafinen työpöytä enää toimi. | ||
|- | |- | ||
| xserver-xorg-input-wacom || Wacom-piirtopöytä || | |||
|} | |} | ||
Versio 13. elokuuta 2008 kello 11.00
Tässä on listattu GNU/Linuxin yleisiä käynnistysskriptejä käyttötarkoituksineen.
| Nimi | Mitä tekee | Tarvitsenko ominaisuutta? |
| acct | The GNU Accounting utilities for process and login accounting | |
| acpid | Käynnistää ACPI-palvelun. | Tarvitaan, mikäli kone tukee ACPIa. |
| acpi-support | Tarvitaan, kannettavissa tietokoneissa, joissa on pikanäppäimiä. | |
| alsa, alsa-utils | Käynnistää ALSA-äänipalvelimen. | Tarvitaan, mikäli koneessa on äänikortti. |
| anacron | Ajaa cron-tehtäviä jotka on merkitty suoritettavaksi, kun koneesta on virta pois päältä. | |
| apache2 | Käynnistää Apache httpd -palvelimen. | Tarvitaan, mikäli tarvitset paikallisen web-palvelimen. |
| apparmor | Suojaa järjestelmää | |
| apport | Kerää tietoja kaatuneista ohjelmista | |
| apmd | Käynnistää Advanced Power Management -järjestelmän. | Tarvitaan vanhempien kannettavien tietokoneiden virransäästö-ominaisuuksiin. |
| atd | Palvelu, joka ajaa komentoja, jotka ajastettu käyttäen at-komentoa. | |
| atieventsd | ATI-näytönohjaimen ajuritukea | |
| avahi-daemon | Verkkopalvelu esim. tulostimien havaitsemiseen automaattisesti | |
| avgd | AVG virustorjunta | |
| bind9 | Palvelin välittämään internet-osoitteita (DNS) koneeseen liitetyille laitteille | Tarvitset, jos sinulla on esim. kannettava tietokone kiinni pöytäkoneessa |
| binfmt-support | Winen palvelu joka lisää tuen windowsin binaari-tiedostoille | |
| bluetooth | Lyhyelle etäisyydelle tarkoitettu langaton tiedonsiirtomenetelmä | |
| bootlogd | Tietokoneen käynnistysviestien kirjaaminen | Tarvitaan, mikäli haluat tarkastella käynnistysviestejä. |
| bootclean | tarvitsee kuvauksen | |
| brltty | Tekstitilaan tuki näkövammaisten braille-kirjoitukseen käyttäen apulaitetta | Yleensä ei tarvita. |
| console-setup | ||
| cron | Käynnistää ajastus-palvelun. | |
| cryptdisks | ||
| cryptdisks-early | ||
| cupsys | Unixien tulostus-järjestelmä | Tarvitaan, mikäli haluat tulostaa. |
| dbus tai dbus-1 | Unixien ohjelmien välinen kommunikointi | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! |
| ddclient | Päivittää dynaamisen ip-osoiteen DynDNS.org ja vastaavissa palveluissa | |
| DHCP | Automaattinen ip-osoitteen haku | Älä poista tätä käytöstä, verkko lakkaa toimimasta useimmissa tapauksissa! |
| dhcp3-server | DHCP-palvelin | Jakaa ip-osoitteita lähiverkkoon |
| dns-clean | Pppconfig dns cleanup | Tarvitaan mikäli käytössä on modeemi tai ppp-yhteys. |
| evms | Kiintolevymanageri | Et varmaankaan tarvitse. |
| fam | "File Alteration Monitor" | Tarkkailee tiedostoja ja hakemistoja muutosten varalta |
| festival | Puhesyntetisaattori | |
| fetchmail | Sähköpostin välityspalvelu | Tarvitaan, jos käytössä on sähköpostipalvelin. |
| firestarter | Palomuuriohjelma työpöytäkäyttöön | |
| firewall | Iptables-palomuuri | |
| fglrx | ATI-näytönohjainten ajuri | |
| gdm | Gnome display manager | Tarvitaan, jos käytössä on Gnome-työpöytä. |
| gpsd | GPS-palvelu | Tarvitaan, jos halutaan käyttää globaalia paikannusjärjstelmää |
| hal | "Hardware access layer" | |
| halt | Sammuttaa tietokoneen | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! |
| hdparm | Kiintolevyn tuunaus | |
| hotkey-setup | ||
| hotplug | Laitteiston automaattinen tunnistus liitettäessä | Tarvitaan, mikäli haluat, että usb-tikut ja muut laitteet toimivat "lennosta" |
| ifupdown | Verkkolaitteiden hallintaa | |
| ifupdown-clean | Verkkolaitteiden hallintaa | |
| inetd | Sisäänpäin tulevien verkkoyhteyksien hallinta | Tarvitaan, jos haluat ylläpitää internet-yhdyspistettä modeemin kautta |
| irda-utils | Infrapuna palvelu | Tarvitaan, jos tietokoneessa on infrapunaportti tai -kaukosäädin |
| kde-guidance | ||
| kdm | KDE Display Manager | Tarvitaan, jos käytössä on KDE-työpöytä. |
| keyboard-setup | ||
| killprocs | Sulkee ohjelmat sammuttamisen yhteydessä | |
| klogd | ytimen viestien tallennus | |
| libdevmapper1.00 | ||
| laptop-mode | Kannettavien tietokoneiden virransäästöä | |
| lirc | Infrapuna palvelu | Tarvitaan, jos tietokoneessa on infrapunaportti tai -kaukosäädin |
| linux-restricted-modules(-common) | Ubuntun suljettujen laiteajureiden-järjstelmä | Älä poista, tai lisälaitteet lakkaavat toimimasta |
| loopback | ||
| BSD printtaus-järjstelmä | ||
| lvm | Loogisten taltioiden hallinta | |
| makedev | Luo /dev/ -järjestelmän | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! |
| mdadm | Ohjelmistopohjainen RAID | |
| module-init-tools | Työkaluja ytimen moduulihallintaan | |
| mountoverflowtmp | ||
| modutils | Ytimen moduulihallintaa | |
| mountvirtfs | ||
| mpd | "Music Player Daemon"-musiikkisoitin | |
| mysql | Käynnistää MySQL-palvelimen | Tarvitaan, jos halutaan ajaa tietokantapalvelinta järjestelmässä |
| networking | Hallitsee verkkoyhteyksiä | Älä muuta, tai verkko ei toimi |
| netapplet | Verkonvalvonta | |
| nfs-common | NFS-verkkopalvelu | |
| ntpdate | Päivittää kellonajan ja päiväyksen verkosta | Käytä vain, jos käytössä on verkkoyhteys joka on kokoajan päällä |
| nvidia-glx tai nvidia-kernel | Nvidia-näytönohjainten ajuri | |
| pcmciautils | Kannettavien tietokoneiden PCMCIA-tuki | Tarvitaan kannettavissa tietokoneissa. |
| policykit | Ubuntun käyttäjähallinta | |
| postfix | Postfix-sähköpostipalvelin | Sähköpostipalvelin |
| powernowd | Säätää prosessorin kellotaajuutta | Kannettavien tietokoneiden virransäästöön |
| ppp | Käynnistää PPP-palvelimen | Modeemi-käyttäjille |
| pppd-dns | ||
| procps | /proc-tiedostojärjestelmä | |
| pulseaudio | Äänipalvelin | |
| rc tai rc.local | ||
| rcS | ||
| readahead | Nopeuttaa Ubuntu-pohjaisissa jakeluissa käynnistystä | Lukee käynnistystiedostot etukäteen nopeuttaen käynnistysaikaa |
| readahead-desktop | ||
| reboot | käynnistää koneen uudelleen | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! |
| rmnologin | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! | |
| rsync | Käynnistää Rsync-palvelimen | Tarvitaan, jos käytät rsync-synkronointia |
| samba | Samba-palvelin | Windows-verkkojaot linuxiin |
| schroot | chroot-tilan alustus | |
| screen-cleanup | ||
| sendsigs | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! | |
| single | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! | |
| spamassassin | SpamAssassin sähköpostisuodin | |
| skeleton | ||
| ssh | Käynnistää OpenSSH-palvelimen | Tarvitaan, jos halutaan tekstitilassa etäyhteys koneeseen |
| stop-bootchart | ||
| stop-bootlogd | ||
| sudo | Sudo-käyttäjien hallinta | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN jos poistat tämän, sudo komento lakkaa toimimasta. |
| sysklogd | Järjestelmän loki-palvelin | |
| squid | Proxy-palvelin | |
| udev | Tekee /dev/ järjestelmän | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! |
| udev-finish | ||
| udev-mtab | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! | |
| ufw | Ucomplicated Firewall, eli helppo palomuuri | |
| umountfs | ||
| umountroot | ||
| usplash | Näyttää käynnistyksen etenemisen graafisesti | |
| urandom | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! | |
| vmware | VMware-virtualisointi | |
| vbesave | ||
| vboxdrv | Virtualbox-virtualisointi | |
| virtualbox-ose | Virtualbox-virtualisointi | |
| wpa-ifupdown | ||
| winbind | Samban osa, joka mahdollistaa käyttäjätunnusten ja salasanojen synkronoinnin | |
| webmin | Hallitse linux-järjestelmää selaimella | |
| xorg-common tai x11-common | X-työpöytäjärjestelmä | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! jos poistat tämän, ei graafinen työpöytä enää toimi. |
| xserver-xorg-input-wacom | Wacom-piirtopöytä |
Listaa voisi vielä kartuttaa ubuntu-wikin ohjeen mukaan: https://wiki.ubuntu.com/InitScriptHumanDescriptions