Ero sivun ”GNU build system” versioiden välillä

Siirry navigaatioon Siirry hakuun
p Libtool
p ja luo
 
(2 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä)
Rivi 43: Rivi 43:
|-
|-
| [[Aclocal]] || Auttaa luomaan aclocal.m4-tiedoston, joka sisältää Autoconf-makroja ulkoisille ohjelmille ja kirjastoille. || Makrojen kerääminen (auttaa erityisesti, kun projekti tarvitsee kolmannen osapuolen kirjastoja).
| [[Aclocal]] || Auttaa luomaan aclocal.m4-tiedoston, joka sisältää Autoconf-makroja ulkoisille ohjelmille ja kirjastoille. || Makrojen kerääminen (auttaa erityisesti, kun projekti tarvitsee kolmannen osapuolen kirjastoja).
|-
| [[Libtool]] || Skripti, joka helpottaa siirrettävien kirjastojen (jaettujen/dynaamisten kirjastojen) luomista eri järjestelmissä. || SSiirrettävien kirjastojen luominen (käsittelee eroja DLL:ien ja SO-tiedostojen välillä eri alustoilla).
|-
|-
| [[Autoreconf]] || Ajaa kaikki edellä mainitut työkalut (Autoconf, Automake, Aclocal) automaattisesti oikeassa järjestyksessä. || Kätevöittää kehittäjän työnkulkua luomalla tarvittavat konfiguraatiotiedostot projektin juuresta.
| [[Autoreconf]] || Ajaa kaikki edellä mainitut työkalut (Autoconf, Automake, Aclocal) automaattisesti oikeassa järjestyksessä. || Kätevöittää kehittäjän työnkulkua luomalla tarvittavat konfiguraatiotiedostot projektin juuresta.
|-
|-
| [[make]] || Ei ole osa Autotools-pakettia, mutta on välttämätön rakennustyökalu. || Suorittaa varsinaisen käännösprosessin käyttämällä Automaken luomia sääntöjä.
| [[make]] || Ei ole osa Autotools-pakettia, mutta on välttämätön rakennustyökalu. || Suorittaa varsinaisen käännösprosessin käyttämällä Automaken luomia sääntöjä.
|-
| [[Libtool]] || Skripti, joka helpottaa siirrettävien kirjastojen (jaettujen/dynaamisten kirjastojen) luomista eri järjestelmissä. || SSiirrettävien kirjastojen luominen (käsittelee eroja DLL:ien ja SO-tiedostojen välillä eri alustoilla).
|}
|}


== Työnkulku ==
== Työnkulku ==
Autotoolsin työnkulku voidaan jakaa selkeästi kahteen vaiheeseen: kehittäjän työhön, jolla luodaan jakeluvalmis lähdepaketti ja loppukäyttäjän työhön, jolla paketti käännetään omassa ympäristössä.
Autotoolsin työnkulku voidaan jakaa selkeästi kahteen vaiheeseen: kehittäjän työhön, jolla luodaan jakeluvalmis lähdepaketti ja loppukäyttäjän työhön, jolla paketti käännetään omassa ympäristössä.
* '''1. Kehittäjän työ:''' Kehittäjä kirjoittaa lähdekoodin lisäksi ''configure.ac'' (Autoconfille) ja ''Makefile.am'' (Automakelle) tiedostot, joista Autotools luo lopulliset lähdejulkaisun tiedostot.
* '''1. Kehittäjän työ:''' Kehittäjä kirjoittaa lähdekoodin lisäksi ''configure.ac'' (Autoconfille) ja ''Makefile.am'' (Automakelle) tiedostot, joista Autotools luo lopulliset lähdejulkaisun tiedostot (esim. configure-skripti, Makefile.in-tiedostot), jotka jaetaan loppukäyttäjille.
 
* '''2. Loppukäyttäjän työ:''' Loppukäyttäjä suorittaa yksinkertaisen kolmen vaiheen prosessin, joka käyttää Autotoolsin generoimia skriptejä:
* '''2. Loppukäyttäjän työ:''' Loppukäyttäjä suorittaa yksinkertaisen kolmen vaiheen prosessin, joka käyttää Autotoolsin generoimia skriptejä:


  ./configure    # Suorittaa järjestelmätestit Autoconf-skriptillä
  ./configure    # Suorittaa järjestelmätestit Autoconf-skriptillä ja luo lopullisen Makefile-tiedoston lähdejärjestelmän mukaan.
  make            # Kääntää lähdekoodin
  make            # Kääntää lähdekoodin
  make install    # Asentaa ohjelman
  make install    # Asentaa ohjelman