Ero sivun ”FirewallD” versioiden välillä

Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa
p <syntaxhighlight>
 
(4 välissä olevaa versiota toisen käyttäjän tekemänä ei näytetä)
Rivi 10: Rivi 10:
[[Tiedosto:Firewalld ja iptables.png|right|thumb|FirewallD- ja iptables-palvelut juttelevat kernelin netfilter-pakettisuodattimelle iptables-työkalun välityksellä]]
[[Tiedosto:Firewalld ja iptables.png|right|thumb|FirewallD- ja iptables-palvelut juttelevat kernelin netfilter-pakettisuodattimelle iptables-työkalun välityksellä]]


'''FirewallD''' ('''Dynamic Firewall''') on [[Red Hat]]in kehittämä dynaaminen [[palomuuri]]. FirewallD on dynaamisena palomuurina monipuolisempi ja tehokkaampi verrattuna perinteiseen staattiseen palomuuriin, kuten [[iptables]]. Vanhan tyylisessä staattisessa palomuurissa uudet asetukset otetaan käyttöön käynnistämällä palomuuri uudelleen, jolloin luetaan uudet asetukset. FirewallD sen sijaan sallii asetusten muuttamisen suoraan lennosta. Kuten iptables, myös FirewallD on vain työkalu joka käyttää linux-kernelin [[netfilter]]iä.
'''FirewallD''' (''Dynamic Firewall'') on [[Red Hat]]in kehittämä dynaaminen [[palomuuri]]. FirewallD on dynaamisena palomuurina monipuolisempi ja tehokkaampi verrattuna perinteiseen staattiseen palomuuriin, kuten [[iptables]]. Vanhan tyylisessä staattisessa palomuurissa uudet asetukset otetaan käyttöön käynnistämällä palomuuri uudelleen, jolloin luetaan uudet asetukset. FirewallD sen sijaan sallii asetusten muuttamisen suoraan lennosta. Kuten iptables, myös FirewallD on vain työkalu joka käyttää linux-kernelin [[netfilter]]iä.


==Asennus==
==Asennus==
Rivi 29: Rivi 29:
FirewallD käyttää eri ''alueita'' (engl. ''zones''). Oletusalue on määritelty <tt>/etc/firewalld/firewalld.conf</tt> -tiedostossa.
FirewallD käyttää eri ''alueita'' (engl. ''zones''). Oletusalue on määritelty <tt>/etc/firewalld/firewalld.conf</tt> -tiedostossa.
{| class=wikitable
{| class=wikitable
! colspan="2" | Alueet järjestettynä tiukimmasta sallivimpaan
|-
! Alue (''zone'')
! Alue (''zone'')
! Kuvaus
! Kuvaus
Rivi 39: Rivi 41:
|-
|-
| '''public'''
| '''public'''
| Tarkoitettu julkisiin epäluotettaviin verkkoihin, kuten avoimiin WLAN-verkkoihin. Ei luoteta muihin verkon laitteisiin.
| Tarkoitettu julkisiin epäluotettaviin verkkoihin, kuten avoimiin WLAN-verkkoihin, joissa ei luoteta muihin verkon laitteisiin.
|-
|-
| '''external'''
| '''external'''
|  
| Tarkoitettu erityisesti ulkoverkkoihin reitittimiin jotka tekevät osoitteenmuutosta.
|-
| '''internal'''
|
|-
|-
| '''dmz'''
| '''dmz'''
Rivi 51: Rivi 50:
|-
|-
| '''work'''
| '''work'''
| Tarkoitettu työpaikan verkkoihin joissa voidaan luottaa pääosin muihin laitteisiin
| Tarkoitettu työpaikan verkkoihin joissa voidaan luottaa pääosin muihin laitteisiin.
|-
|-
| '''home'''
| '''home'''
| Tarkoitettu kodin verkkoihin joissa voidaan luottaa pääosin muihin laitteisiin
| Tarkoitettu kodin verkkoihin joissa voidaan luottaa pääosin muihin laitteisiin.
|-
| '''internal'''
| Tarkoitettu sisäverkkoihin, joissa voidaan luottaa pääosin muihin laitteisiin.
|-
|-
| '''trusted'''
| '''trusted'''
| Kaikki yhteydet sallitaan
| Kaikki yhteydet sallitaan.
|}
|}


Rivi 124: Rivi 126:


Tiedoston tulee olla XML-muodossa, jotta FirewallD osaa parsia sen oikein.
Tiedoston tulee olla XML-muodossa, jotta FirewallD osaa parsia sen oikein.
<source lang="xml">
<syntaxhighlight lang="xml">
<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<service>
<service>
Rivi 132: Rivi 134:
   <port protocol="udp" port="5555"/>
   <port protocol="udp" port="5555"/>
</service>
</service>
</source>
</syntaxhighlight>


Jotta palomuuri näkisi uuden palvelun, tulee se ladata uudelleen:
Jotta palomuuri näkisi uuden palvelun, tulee se ladata uudelleen:
Noudettu kohteesta ”https://www.linux.fi/wiki/FirewallD