Ero sivun ”Ytimen käynnistysparametrit” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
LP (keskustelu | muokkaukset) init=/bin/sh |
Päivitetty GRUB linkki. |
||
| (2 välissä olevaa versiota 2 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
| Rivi 1: | Rivi 1: | ||
[[Ydin|Ytimelle]] voidaan antaa käynnistyksen yhteydessä erilaisia parametrejä sen toimintojen muuttamiseen. | [[Ydin|Ytimelle]] voidaan antaa käynnistyksen yhteydessä erilaisia parametrejä sen toimintojen muuttamiseen. | ||
Parametrit voidaan Linux-järjestelmässä kirjoittaa [[asetustiedosto]]on <tt>/ | Parametrit voidaan Linux-järjestelmässä kirjoittaa [[asetustiedosto]]on <tt>/etc/default/grub</tt> ([[GNU GRUB 2]]-[[käynnistyslatain]]) tai <tt>/etc/lilo.conf</tt> ([[LILO]]-käynnistyslatain). Ne voidaan myös antaa erikseen käynnistyksen yhteydessä. Tarkempia ohjeita tähän löytyy GRUBin osalta artikkelista [[GNU GRUB 2]]. | ||
{| | {| | ||
| Rivi 27: | Rivi 27: | ||
|- | |- | ||
| <tt>nolapic</tt> || Poistaa käytöstä isännän APICn. | | <tt>nolapic</tt> || Poistaa käytöstä isännän APICn. | ||
|- | |||
| <tt>nomodeset</tt> || Poistaa [[KMS]]:n käytöstä. | |||
|- | |- | ||
| <tt>apm=off</tt> TAI <tt>noapm</tt> || Poistaa käytöstä virranhallinnan. | | <tt>apm=off</tt> TAI <tt>noapm</tt> || Poistaa käytöstä virranhallinnan. | ||
| Rivi 35: | Rivi 37: | ||
|- | |- | ||
| <tt>quiet</tt> || Vähentää ytimen käynnistyksessä näytölle tulostamien viestien määrää. | | <tt>quiet</tt> || Vähentää ytimen käynnistyksessä näytölle tulostamien viestien määrää. | ||
|- | |||
| <tt>loglevel=3</tt> || Vähentää ytimen käynnistyksessä näytölle tulostamien viestien määrää. Käytetään yleensä yhdessa edellisen parametrin kanssa. | |||
|- | |- | ||
| <tt>root=</tt> || Määrittelee käytettävän [[juuriosio]]n [[laitetiedosto]]n. | | <tt>root=</tt> || Määrittelee käytettävän [[juuriosio]]n [[laitetiedosto]]n. | ||
|- | |- | ||
| <tt>single</tt> || Käynnistää järjestelmän yhden käyttäjän tilaan. | | <tt>single</tt> || Käynnistää järjestelmän yhden käyttäjän tilaan. | ||
|- | |||
| <tt>nosmt</tt> || Käynnistää järjestelmän ilman SMT- tai HyperThreading-tukea. | |||
|- | |||
| <tt>apparmor=1</tt> || Käynnistää järjestelmän AppArmor tuki. | |||
|- | |||
| <tt>security=apparmor</tt> || Käytä AppArmoria oletusarvoisena tietoturvamoduulina (SELinuxin, yms. sijaan). | |||
|- | |||
| <tt>mitigations=auto</tt> || Käytä oletusarvoisia CPU-bugikorjauksia. | |||
|- | |||
| <tt>systemd.mask=lightdm.service</tt> || Estä (esimerkiksi) LightDM:n init-skriptin suorittaminen. Voidaan antaa useaan kertaan. | |||
|} | |} | ||