Ero sivun ”Ytimen käynnistysparametrit” versioiden välillä

Siirry navigaatioon Siirry hakuun
LP (keskustelu | muokkaukset)
init=/bin/sh
EgoLuser (keskustelu | muokkaukset)
Päivitetty GRUB linkki.
 
(2 välissä olevaa versiota 2 käyttäjän tekeminä ei näytetä)
Rivi 1: Rivi 1:
[[Ydin|Ytimelle]] voidaan antaa käynnistyksen yhteydessä erilaisia parametrejä sen toimintojen muuttamiseen.  
[[Ydin|Ytimelle]] voidaan antaa käynnistyksen yhteydessä erilaisia parametrejä sen toimintojen muuttamiseen.  


Parametrit voidaan Linux-järjestelmässä kirjoittaa [[asetustiedosto]]on <tt>/boot/grub/menu.lst</tt> ([[GRUB]]-[[käynnistyslatain]]) tai <tt>/etc/lilo.conf</tt> ([[LILO]]-käynnistyslatain). Ne voidaan myös antaa erikseen käynnistyksen yhteydessä. Tarkempia ohjeita tähän löytyy GRUBin osalta artikkelista [[GRUB]].
Parametrit voidaan Linux-järjestelmässä kirjoittaa [[asetustiedosto]]on <tt>/etc/default/grub</tt> ([[GNU GRUB 2]]-[[käynnistyslatain]]) tai <tt>/etc/lilo.conf</tt> ([[LILO]]-käynnistyslatain). Ne voidaan myös antaa erikseen käynnistyksen yhteydessä. Tarkempia ohjeita tähän löytyy GRUBin osalta artikkelista [[GNU GRUB 2]].


{|  
{|  
Rivi 27: Rivi 27:
|-
|-
| <tt>nolapic</tt> || Poistaa käytöstä isännän APICn.
| <tt>nolapic</tt> || Poistaa käytöstä isännän APICn.
|-
| <tt>nomodeset</tt> || Poistaa [[KMS]]:n käytöstä.
|-
|-
| <tt>apm=off</tt> TAI <tt>noapm</tt> || Poistaa käytöstä virranhallinnan.
| <tt>apm=off</tt> TAI <tt>noapm</tt> || Poistaa käytöstä virranhallinnan.
Rivi 35: Rivi 37:
|-
|-
| <tt>quiet</tt> || Vähentää ytimen käynnistyksessä näytölle tulostamien viestien määrää.
| <tt>quiet</tt> || Vähentää ytimen käynnistyksessä näytölle tulostamien viestien määrää.
|-
| <tt>loglevel=3</tt> || Vähentää ytimen käynnistyksessä näytölle tulostamien viestien määrää. Käytetään yleensä yhdessa edellisen parametrin kanssa.
|-
|-
| <tt>root=</tt> || Määrittelee käytettävän [[juuriosio]]n [[laitetiedosto]]n.
| <tt>root=</tt> || Määrittelee käytettävän [[juuriosio]]n [[laitetiedosto]]n.
|-
|-
| <tt>single</tt> || Käynnistää järjestelmän yhden käyttäjän tilaan.
| <tt>single</tt> || Käynnistää järjestelmän yhden käyttäjän tilaan.
|-
| <tt>nosmt</tt> || Käynnistää järjestelmän ilman SMT- tai HyperThreading-tukea.
|-
| <tt>apparmor=1</tt> || Käynnistää järjestelmän AppArmor tuki.
|-
| <tt>security=apparmor</tt> || Käytä AppArmoria oletusarvoisena tietoturvamoduulina (SELinuxin, yms. sijaan).
|-
| <tt>mitigations=auto</tt> || Käytä oletusarvoisia CPU-bugikorjauksia.
|-
| <tt>systemd.mask=lightdm.service</tt> || Estä (esimerkiksi) LightDM:n init-skriptin suorittaminen. Voidaan antaa useaan kertaan.
|}
|}