Ero sivun ”Wine ja valokuvakirjaohjelmat” versioiden välillä

Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Fotoyks-tilanne
 
(5 välissä olevaa versiota 2 käyttäjän tekeminä ei näytetä)
Rivi 23: Rivi 23:
| {{Kyllä|onnistuu}}
| {{Kyllä|onnistuu}}
| {{Ei|Käyttö ei onnistu}}
| {{Ei|Käyttö ei onnistu}}
| Microsoft .NET 4.5
| Microsoft .NET FW 4.5
| 3.15
| 5.5 (4631300)
| 1.7.47
| 4.0-rc7-staging
| 29.12.2015
| 04.02.2019
|-
|-
| Rajala
| Rajala
Rivi 46: Rivi 46:
| Fotoyks
| Fotoyks
| {{Kyllä|onnistuu}}
| {{Kyllä|onnistuu}}
| {{Kyllä|toimii}}
| {{Ei|Käyttö ei onnistu}}
| [[Flash]]-toteutus
| selainsovellus
|
|  
|  
| 22.02.2016
| lopetettu
| 8.8.2024
|-
|-
| Color-Kolmio / Kuvakirjani
| Color-Kolmio / Kuvakirjani
Rivi 58: Rivi 58:
| 4.3.0
| 4.3.0
| 1.9.4
| 1.9.4
| 21.02.2016
| 22.02.2016
|-
|-
| Aseman Kuvapiste / Kuvatehdas / Fujifilm
| Aseman Kuvapiste / Kuvatehdas / Fujifilm
| {{Kyllä|onnistuu}}
| {{Kyllä|onnistuu}}
| {{Ei|käyttökelvoton}}
| {{Kyllä|toimii}}
|  
| [https://github.com/lahtis/playonlinux/blob/master/working/valokuvakirjaohjelmat/asennusohjelmat/FujifilmBookCreator Asennus skripti]
| 2.5.4
| ?
| 1.1.32-260-gf222a16
| 1.9.4
| 06.12.2010
| 22.02.2016
|-
|-
| [http://www.blurb.com/ BookSmart]
| [http://www.blurb.com/ BookSmart]
Rivi 83: Rivi 83:
| 1.7.26
| 1.7.26
| 14.09.2014
| 14.09.2014
|-
| [http://www.fotonetti.fi Fotonetti]
| {{Kyllä|onnistuu}}
| {{Kyllä|toimii}}
|
| 2.1.28
| 1.6.2
| 10.12.2016
|}
|}


Rivi 112: Rivi 120:


===Ifolor===
===Ifolor===
[[kuva:ifolorDesigner.png|250px|right|thumb|ifolor albumiohjelma Winellä.]]
[[kuva:ifolorDesigner.png|250px|right|thumb|ifolor Designer albumiohjelma Winellä.]]
====Kuvakirja====
====Kuvakirja====
ifolor tarjoaa peräti avainlippu-kotimaista suomalais-sveitsiläistä valokuvatuotantoa olevan ifolor Designer -ohjelman. Ohjelma vaatii Microsoft .NET 4.5 -ympäristön, jonka asentaminen on onnistuu Winen 1.7.47, sekä 1.8-rc4 32-bittisissä versiossa. Asennus ei toimi 64-bittisessä versiossa .NET 4.0 -ympäristön puuttumisen vuoksi.  
ifolor tarjoaa peräti avainlippu-kotimaista suomalais-sveitsiläistä valokuvatuotantoa olevan ifolor Designer -ohjelman. Ohjelma vaatii Microsoft .NET FW 4.5 -ympäristön, jonka asentaminen on onnistuu Winen 4.0-rc7-staginin 32-bittisissä versiossa. Asennus ei toimi 64-bittisessä versiossa .NET FW 4.5 -ympäristön vuoksi.  


Asenna ensin .NET 4.0 versio. Ohjelma osaa asentaa sen jälkeen automaattisesti .NET 4.5 -ympäristön. Itse PC Designerin asentaminen onnistuu ilman ongelmia. Versionumeroksi ohjelma ilmoittaa 3.15 (tarkistettu 29.12.2015). Voit joutua käynnistämään ohjelman pariin kertaan uudestaan, mikäli virheilmoituksia tulee ruudulle.
Itse PC Designerin asentaminen onnistuu ilman ongelmia. Versionumeroksi ohjelma ilmoittaa 5.5 (tarkistettu 04.02.2019). Ohjelma ei toimi vaan kaatuu virheilmoitukseen.


'''yhteenveto'''
'''yhteenveto'''
* Asennus onnistui
* Asennus onnistui
* Ohjelman käynnistys onnistui lopultakin. [https://www.playonlinux.com/en/app-2693-ifolor_Designer.html]
* Käynnistys ei onnistu.
* Käyttö ei onnistu, tulee virheilmoituksia kun luo projektia.


====Tilausohjelma====
====Tilausohjelma====
Rivi 177: Rivi 184:


===Fotoyks===
===Fotoyks===
Kuvakirja tehdään [https://www.fotoyks.fi fotoyks.fi]-kuvapalvelussa nettiselaimella, [[Flash]] toteutus. Vanha versio käyttää [[Java]]a. Kuvia voi myös siirtää suoraan selaimella.
Kuvakirja tehdään [https://www.fotoyks.fi fotoyks.fi]-kuvapalvelussa nettiselaimella, Linuxtuki lopetettu.
Selaissovellus on yksinkertaistettu versio Windows-ohjelmasta.


'''Yhteenveto'''  
'''Yhteenveto'''  
* Ei asennusta, [[Flash]] tarvitaan selaimeen.
* Wine-ohjelman asennus toimii mutta ohjelma kaatuu. Väitetään toimineen [[PlayOnLinux]]-alustalla
* Toimiva ohjelma
* Toimiva selainohjelma


===Color-Kolmio / Kuvakirjani===
===Color-Kolmio / Kuvakirjani===


[http://www.colorkolmio.fi/kuvakirja.htm Linkki Windows-ohjelman lataussivulle]. Kyseessä jälleen kerran tuttu ohjelma jota tarjoavat niin Tunn1n kuva, Rajala kuin Fotolife. Versionumero 2.5.4 (2.7.2010).
[http://www.colorkolmio.fi/tuotteet/kuvakirjat.html Linkki Windows-ohjelman lataussivulle]. Kyseessä jälleen kerran tuttu ohjelma. Asennus onnistuu käyttäen [[PlayOnLinux]] ohjelmaa ja [https://github.com/lahtis/playonlinux/blob/master/working/valokuvakirjaohjelmat/asennusohjelmat/Color-kuvakirja Color-kuvakirja] skriptiä.


* Samat ruksit kuvien päällä kuin Rajalalla – näyttäisi siis siltä että ohjelma ei ole käyttökelpoinen Linuxin päällä ajettuna.
* Samat ruksit kuvien päällä kuin Rajalalla.


'''Yhteenveto'''
'''Yhteenveto'''
* Ei onnistu.
* Asennus onnistuu.
* Ohjelma toimii


===Smartphoto===
===Smartphoto===
Rivi 217: Rivi 226:
'''Yhteenveto'''
'''Yhteenveto'''
* Ei onnistu.
* Ei onnistu.
===Fotonetti===
[https://www.netlife.no/software/install?d=FotonettiBookCreator&s=windows-i686 Latauslinkki Windows-ohjelmalle]
Asennuksessa käytetty win 7 versiota ja Mint18 (Sarah).
'''Yhteenveto'''
* Asennus onnistuu.
* Ohjelma toimii


==Katso myös==
==Katso myös==