3 545
muokkausta
(sivu assyprojektia varten käyttöön) |
(historiallinen) |
||
(60 välissä olevaa versiota 21 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
Assembly Summer 2010 -tapahtumaan | {{historiallinen}} | ||
'''Tätä sivua käytetään Assembly Summer 2010 -tapahtumaan pystytettävän Linux-esittelypisteen organisointiin.''' | |||
Tapahtuman järjestämisestä keskustellaan [http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=33063 Ubuntu Suomen keskustelualueella]. | [http://www.assembly.org/summer10/ Assembly Summer 2010] -tapahtumaan, joka on 5-8. elokuuta, ollaan järjestämässä [[Ubuntu Suomi|Ubuntu Suomen]], [[FLUG]]in ja muiden kotimaisten Linux-tahojen Linux-esittelypistettä. Tätä sivua käytetään projektin koordinointiin. | ||
Tapahtuman järjestämisestä keskustellaan pääasiassa [http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=33063 Ubuntu Suomen keskustelualueella]. Mukaan on kutsuttu myös [http://opensuse.fi/keskustelu/index.php?topic=3663.0 OpenSuse]. Reaaliaikainen keskustelu tapahtuu lähinnä [[IRC]]-kanavalla <tt>#ubuntu-fi-tiimit</tt> (Freenode-verkossa). | |||
== Organisointi == | == Organisointi == | ||
Asioita, joita pitää tehdä, saa nakittaa itsensä! | |||
{| border="1" | |||
|- | |||
| '''Tehtävä''' | |||
| '''Vastaava henkilö''' | |||
| '''Tilanne''' | |||
|- | |||
| Ständin hankkiminen | |||
| [[Käyttäjä:Heikki|Heikki]] | |||
| Ok, hoituu [[Flug]]in kautta | |||
|- | |||
| Lippuja päivystäjille | |||
| Heikki | |||
| Sovittu Flugin kanssa | |||
|- | |||
| Pöydät, tuolit, nettipiuha ja kytkin ständille | |||
| Heikki | |||
| Hoituu Tepon kautta | |||
|- | |||
| Linux-tuen infosivu | |||
| Heikki | |||
| http://linux.fi/assembly | |||
|- | |||
| Esittelykoneita ständille | |||
| Heikki, Nakkel | |||
| Muutamia "Teppo-PC:itä" luvattu (heikkotehoisia pöytäkoneita). Nakkel toimittaa [http://vektori.com/stuff/assykone.txt semitehokkaan] Huom! Näyttöjä [http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=33063.msg269264#msg269264 kaivataan!]. Datajyrältä tulossa perustehokas kone oheislaitteineen. | |||
|- | |||
| Ubuntun CD-levyjä | |||
| [[Käyttäjä:Tm_T|Tm_T]], Heikki | |||
| Vajaa 200 Kubuntun ja 300 Ubuntun levyä ath:lla. Heikillä n. 75 Kubuntua. | |||
|- | |||
| openSUSE PromoDVD-levyjä | |||
| jmp | |||
| openSUSEn PromoDVD-levyjä (Uuden version levyt tulee painosta 2. elokuuta, jos kaikki menee OK, niin Eero tuo Assemblyyn nipun levyjä. Toki aikataulu on niin tiukka että en pidättäisi hengitystä): update: levyt eivät tule, polttakaa dvd:tä sen sijaan.. | |||
|- | |||
| Fedoran CD:eitä ja ehkä muutakin promotavaraa | |||
| vpv | |||
| 150 KDE- ja 150 Gnome-CD:tä saatu, muuta tavaraa ei ole vielä lähetetty. | |||
|- | |||
| Muita CD-levyjä? | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| Markkinointimateriaalia [[Canonical]]ilta | |||
| Tm_T | |||
| CD:tä enempää en vielä ole saanut varmistettua | |||
|- | |||
| Ubuntu Suomen [http://wiki.ubuntu-fi.org/Materiaaleja banderollit] ja markkinointimateriaali | |||
| | |||
| Banderollit ath:lla. | |||
|- | |||
| Tulostettuja Linux.fin artikkeleita | |||
| Heikki, Maakuth | |||
| Heikki tuo lasertulostimen ja paperia joilla tulostellaan | |||
|- | |||
| Ubuntu-julisteita | |||
| Heikki | |||
| Otan pari "Tiedon valtatie vapauteen on avoinna kaikille" -julistetta mukaan | |||
|- | |||
|- | |||
| Tux Droid Linuxrobotti? | |||
| Eero | |||
| Tux Droid robotti on mahdollista saada messuille, siitä vaan pitäisi pitää huolta ettei joku nappaa sitä mukaansa... | |||
|- | |||
| Sponsorimateriaalia? | |||
| | |||
| Sovi muiden kanssa ennen kuin lähettelet viestejä! | |||
|} | |||
== Halukkaat päivystäjät == | |||
Päivystäjinä toimivat seuraavat henkilöt: | |||
{|border="1" | |||
|''Nimi'' | |||
|''Email'' | |||
|''Puh'' | |||
|''Tulee'' | |||
|''Lähtee'' | |||
|''Esteet'' | |||
|- | |||
|[[Käyttäjä:Heikki|Heikki]] | |||
|heikki.mantysaari @ linux.fi | |||
|0504671151 | |||
|to 12.00 | |||
|su iltapäivä | |||
| | |||
*Pääkombot | |||
*Joskus pe-iltana eräs miitti | |||
|- | |||
|[[Käyttäjä:Ninnnu|Ninnnu]] | |||
|ninnnu ät ubuntu.com | |||
| | |||
|to ~12:00 | |||
|su iltapäivä | |||
|GameDev ja 4k ois kiva nähdä. :) | |||
|- | |||
|[[Käyttäjä:jykae|jykae]] | |||
|vjyrkka at gmail.com | |||
|044-3318704 | |||
|la | |||
|su | |||
|ei yöpäivystyksiä | |||
|- | |||
|[[Käyttäjä:kyb3R|kyb3R]] | |||
|jm60697 at gmail dot com | |||
| | |||
|to 12.00 | |||
|su iltapäivä | |||
| | |||
*pe: 10-14 (pari seminaaria kuultava) | |||
|- | |||
|[[Käyttäjä:vpv|vpv]] | |||
|vpivaini ättä cs.helsinki.fi | |||
| | |||
|to iltapäivällä | |||
|su iltapäivällä | |||
|ajatuksena käydä kotona nukkumassa yöt | |||
|- | |||
|[[Käyttäjä:apez|apez]] | |||
|apez89 ät gmail.com | |||
| | |||
|to 12:00 | |||
|su iltapäivällä | |||
| | |||
*to:15-17 (arvio) | |||
|- | |||
|[[Käyttäjä:Sysi|Sysi]] | |||
|jeremustonen tä lyseo.edu.ouka.fi | |||
|040-5749217 | |||
|to 12 | |||
|sunnuntaina | |||
|ei kai mitään.. | |||
|- | |||
|[[Käyttäjä:Tuplanolla|Tuplis]] | |||
|janihy at gmail.com | |||
| | |||
|to iltapäivä | |||
|su iltapäivä | |||
| | |||
*to: 19-20 (gamedev) | |||
*la: 19-22 (short film & 4k) | |||
|- | |||
|[[Käyttäjä:ath|ath]] | |||
|aleksi piste hankalahti ät iki.fi | |||
| | |||
| torstaina | |||
| sunnuntaina | |||
| Pääkombot olisi kiva nähdä. Lauantaina n. 14-20 koiranristiäisissä. | |||
|- | |||
|} | |||
* <s>[[Käyttäjä:Tm_T|Tm_T]] - tmt ätät ubuntu.com</s> — Ei pääsekään | |||
Päivystysvuorot: http://pad.ubuntu-uk.org/lPNuhErvbJ | |||
== Mukana olevat tahot == | |||
* [[Ubuntu Suomi]] | |||
* [[Linux.fi:Tietoja|Linux.fi]] | |||
* [http://opensuse.fi OpenSUSE Suomi] | |||
* [http://5w.fi Mode 5w] | |||
* [http://fedoraproject.org/fi/ Fedora] | |||
== Katso myös == | == Katso myös == |