Ero sivun ”Nordea eID” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Ak: Uusi sivu: __NOTOC__ Nordean yrityspalvelut siirtyivät Internet verkkopalvelussa asiakkaiden tunnistamisessa rapsutettavista paperikoodeista varmennekorttien käyttöön 2011 - 30.5.2012 jaksol... |
(ei mitään eroa)
|
Versio 16. toukokuuta 2012 kello 08.53
Nordean yrityspalvelut siirtyivät Internet verkkopalvelussa asiakkaiden tunnistamisessa rapsutettavista paperikoodeista varmennekorttien käyttöön 2011 - 30.5.2012 jaksolla. Järjestelmän nimi on Nordea eID (electronic identification). Teknisissä vaatimuksissa tuetuiksi käyttöjärjestelmiksi on ilmoitettu ainoastaan Microsoft Windows käyttöjärjestelmät . Järjestelmä koostuu älykortista, USB- tai langattomasta kortinlukijasta ja BankID ohjelmistosta josta on vain XP, Vista ja Win7 versiot tarjolla.
Vaikka vaatimuksissa vain Microsoftin tuotteet ovat mainittuina, ohjelmien lataussivulla on myös Applen MacOSX:lle tarjolla Nexus Personal ohjelmisto.