Ero sivun ”Hakemistorakenne” versioiden välillä

Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Pb (keskustelu | muokkaukset)
p Juurihakemisto: wikilinkki
Pb (keskustelu | muokkaukset)
Rivi 42: Rivi 42:
|-
|-
|width=20%|/proc
|width=20%|/proc
|Vain Linuxissa. Kernelin ja prosessien tiedot. [[Procfs]]-levyjärjestelmän luoma virtuaalinen hakemisto.
|[[ydin|Ytimen]] ja [[prosessi]]en tiedot. [[Procfs]]-järjestelmän luoma virtuaalinen hakemisto.
|-
|-
|width=20%|/root
|width=20%|/root
Rivi 49: Rivi 49:
|width=20%|/sbin
|width=20%|/sbin
|Välttämättömimmät ylläpito-ohjelmat. Useimmat näistä on tarkoitettu vain pääkäyttäjälle.
|Välttämättömimmät ylläpito-ohjelmat. Useimmat näistä on tarkoitettu vain pääkäyttäjälle.
|-
|width=20%|/sys
| [[sys-tiedostojärjestelmä|Sysfs]]-järjestelmän luoma /proc:in tapainen virtuaalinen hakemisto, joka kuvaa laitteiston ja ajurien yhteyksiä. Mukana Linuxin ytimissä 2.6-versiosarjasta lähtien.
|-
|-
|width=20%|/tmp
|width=20%|/tmp