Muokataan sivua Emacs
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Kumoaminen voidaan suorittaa. Varmista alla olevasta vertailusta, että haluat saada aikaan tämän lopputuloksen, ja sen jälkeen julkaise alla näkyvät muutokset.
Nykyinen versio | Oma tekstisi | ||
Rivi 68: | Rivi 68: | ||
|} | |} | ||
=== | === Poistaminen ja palauttaminen === | ||
{| | {| | ||
|'''C- | |'''C-_''' | ||
| | |Kumoa edellinen muokkaus | ||
|- | |- | ||
|'''askelpalautin''' | |'''askelpalautin''' | ||
Rivi 92: | Rivi 89: | ||
|- | |- | ||
|'''C-w''' | |'''C-w''' | ||
|Leikkaa | |Leikkaa merkitty alue | ||
|'''M-w''' | |'''M-w''' | ||
|Kopioi | |Kopioi merkitty alue | ||
|- | |- | ||
|'''C-y''' | |'''C-y''' | ||
Rivi 100: | Rivi 97: | ||
|'''M-y''' | |'''M-y''' | ||
|Korvaa edellinen liitos vanhemmalla leikkauksella | |Korvaa edellinen liitos vanhemmalla leikkauksella | ||
|} | |} | ||
Rivi 164: | Rivi 158: | ||
|'''C-h m''' | |'''C-h m''' | ||
|Näytä aktiivisten pää- ja sivutilojen dokumentaatio ja näppäinkomennot | |Näytä aktiivisten pää- ja sivutilojen dokumentaatio ja näppäinkomennot | ||
|} | |||
=== Alueet === | |||
{| | |||
|'''C-@''' | |||
|Aseta merkki | |||
|- | |||
|'''C-w''' | |||
|Poista alue | |||
|- | |||
|'''M-w''' | |||
|Kopioi alue | |||
|- | |||
|'''C-y''' | |||
|Liitä | |||
|- | |||
|'''M-h''' | |||
|Merkitse kappale (kursori kappaleen alkuun, merkki loppuun) | |||
|- | |||
|'''C-x C-x''' | |||
|Vaihda merkin ja kursorin paikkaa keskenään (kursori alueen toiseen laitaan) | |||
|- | |||
|'''C-x h''' | |||
|Valitse koko puskuri | |||
|} | |} | ||